Velký dar – úhel pohledu v jiném světle

Velký dar v jiném světle. Foto: Ostravské vánoce.

Ve středu v podvečer měli návštěvníci Ostravských Vánoc možnost vidět ikonickou uměleckou instalaci letošního adventu na Prokešově náměstí doslova v jiném světle.

Velký dar – úhel pohledu, který od svého odhalení na konci listopadu vzbudil napříč Ostravou vlnu pozitivních i negativních reakcí totiž místní aktivisty oslovil natolik, že se rozhodli jej na vlastní náklady nasvítit a tím vyzdvihnout jeho pozitiva i ve večerních hodinách. Umělecká instalace svítila zhruba tři hodiny a přilákala řadu návštěvníků.

S nápadem nasvícení instalace se na ostravský magistrát obrátil zhruba v polovině prosince pan Petr Toporcer z Ostravy. „Dotaz pana Toporcera nás překvapil, ale zároveň potěšil. Pan Toporcer chtěl Velký dar ukázat v jiném světle, protože se mu instalace velmi líbí. Jelikož se světly běžně pracuje, vysvětlil nám velmi srozumitelně svou představu a my jsme souhlasili,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová s tím, že se tak znovu potvrdilo, že umění v ulicích vzbuzuje zájem obyvatel Ostravy.

Velký dar v jiném světle. Foto: Ostravské vánoce.

„Cílem současného umění je společnost aktivizovat, vzbudit v nich emoce, názor, dialog o věcech kolem nás. Velký dar i aktivita s jeho nasvícením vše zmíněné zcela splňuje. O to silnější je v kontextu aktuální až alarmující a zároveň bizarní situace výzev k přemísťování sochy či její zahalování v Opavě. Oceňujeme také vstřícné a velmi profesionální jednání realizátorů, protože akce nevznikla nijak živelně, ale jednalo se skutečně o promyšlený a připravený projekt v technické kooperaci s magistrátem,“ dodává náměstkyně Bajgarová.

Velký dar v jiném světle. Foto: Ostravské vánoce.

Velký dar svítil díky zhruba desítce světel, jejichž instalace však nevyžadovala žádný zásah do samotného díla. „Jednalo se skutečně pouze o samostojná světla, která měla bílou až modrou barvu a v divákovi tak vytvářela ten pravý zimní dojem,“ vysvětluje autor nápadu a vedoucí realizačního týmu Petr Toporcer. Celé nasvícení v zimním duchu pak umocňovalo také promítání sněhových vloček na budovu ostravské radnice, jež zajistila další čtyři samostatná světla.

(nm)