OSTRAVA BUDE ŽÍT SVĚTOVÝM PLÁŽOVÝM VOLEJBALEM

Druhý ročník čtyřhvězdičkového turnaje Světové série FIVB J&T Banka Ostrava Beach Open odstartuje kvalifikačními zápasy už tuto středu. Do Ostravy se sjede kompletní světová špička.

Čtyřhvězdičkový turnaj Světové série FIVB se od středy do neděle koná v industriálním prostředí Dolní oblasti Vítkovice, kde vyrostly beachvolejbalové kurty. Turnaj byl loni zařazen mezi tři nejlepší akce Světové série.

„Považuji to za ocenění práce pořadatelů, kteří turnaj připravili na špičkové úrovni, ale i za ocenění města Ostravy, které je právem považováno za město sportu. Nikde jinde na světě si volejbalisté na tak významném turnaji nezahráli v industriálním prostředí, které ve zkratce vypráví o proměně našeho města z průmyslové aglomerace v moderní metropoli. Věřím, že atraktivní zápasy letošního turnaje přilákají velký počet sportovních fanoušků a že sportovci ověnčení medailemi z olympiád a světových či evropských šampionátů se stanou vzorem pro naše děti a mládež a přilákají je ke sportování,“ zdůraznil primátor Ostravy Tomáš Macura.

„V Dolní oblasti Vítkovice se letos konaly skvělé lyžařské závody a jsem ráda, že se nyní do Ostravy sjíždějí nejlepší beachvolejbalisté světa,“ dodala náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Během pěti soutěžních dnů budou na čtyřech kurtech bojovat elitní beachvolejbalové páry z celého světa, protože turnaj spadá do olympijské kvalifikace. V hlavním turnaji se představí 32 mužských a 32 ženských týmů. Fanoušci se mohou těšit na aktuální světové jedničky, jimiž jsou Norové Anders Mol, Christian Sørum a Kanaďanky Heather Bansleyová a Brandie Wilkersonová. Loňské vítězství budou obhajovat Španělé Pablo Herrera a Adrián Gavira, mezi ženami pak domácí hvězdy Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková.

„Lokalita turnaje mluví za celou jeho jedinečnost sama o sobě. Atmosféra v Ostravě byla vloni naprosto fantastická,“ pochvalovala si loňská vítězka Barbora Hermannová. „Od začátku turnaje až po samotné velké finále dělali fanoušci na tribunách vše pro to, aby se českým týmům dařilo, a to je to, co na hřišti velice oceníme. Vyhrát vysoce stavěný turnaj na domácí půdě chce kuráž. A vyhrát domácí turnaj dvakrát chce ještě větší kuráž,“ usmívala se Hermannová.

O zlepšení čtvrtého místa z premiérového ročníku se pokusí český pár David Schweiner s Ondřejem Perušičem. „Místo konání turnaje je rozhodně zajímavé, navíc je velmi symbolické pro ostravský region. I zahraniční hráči si to specifické prostředí pochvalovali a velké množství z nich se rádo vrátí i letos,“ řekl Perušič. „Rád bych vyzdvihl ještě dvě věci – organizaci a hlavně atmosféru. Po organizační stránce jde určitě o jeden z lépe zvládnutých turnajů sezóny, a to i z hlediska propagace a zájmu veřejnosti. S tím je i spojena super atmosféra, zejména pak během víkendu. Dorazí hodně lidí, kteří aktivně podporují nejen domácí týmy, takže pro hráče je to dobrý zážitek i po této stránce, což ve světě rozhodně není samozřejmostí. Moc rád se letos zase vrátím,“ těší se Schweiner.

128 hráčů, 80 míčů a 1700 tun písku

Beachvolejbalový turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open se odehraje během pěti dnů na čtyřech soutěžních kurtech, hráči mají k dispozici také dva tréninkové kurty. Všech 1700 tun písku přivezlo 55 nákladních aut z pískovny Střeleč v Českém ráji. Písek je certifikovaný od expertů FIVB a na každém kurtu leží 40centimetrová vrstva. Hlavní tribuna u centrálního kurtu loni disponovala 2700 místy, letos je jejich počet navýšen na 3200. V hlavní části turnaje se střetne 32 mužských a 32 ženských párů, tedy 128 hráčů a hráček. Během zápasů prolétne nad sítí 80 míčů. Loňskou premiéru turnaje navštívilo přes 20 tisíc fanoušků. Po turnaji získají písek základní školy z Ostravy a okolí.

Poslední vstupenky v předprodeji

Zájemci o vstupenky mohou využít poslední možnosti jejich zakoupení v předprodeji. V síti Ticketportal budou k dispozici do čtvrtka. „Máme skoro vyprodáno. Ve volném prodeji je v tuto chvíli posledních 200 víkendových permanentek. A to jsme oproti loňsku navyšovali kapacitu tribun. V záloze máme ještě 200 vstupenek, které prodáme v sobotu přímo v areálu. Pokladna otevře v 8 hodin ráno,“ upozornil za promotérskou společnost Raul Marek Tesař.

Program turnaje

středa 29. 5. – kvalifikace