Starožitnosti na Kuřím rynku jsou stálicí

Stálicí na trhu se starožitnostmi nejen v Ostravě jsou Starožitnosti na Kuřím rynku. „Starožitnosti provozujeme od roku 1990, začal náš otec a poté následoval syn a dcera. Jsme rodinná firma s tradicí,“ charakterizuje známou prodejnu na Jiráskově náměstí, lidově nazývaném Kuří rynek, Monika Pinterová (48). To nás velice zaujalo, proto jsme majitelku požádali o rozhovor.

Co se ve vašem oboru za těch bezmála 28 let změnilo?

„V posledních 10 letech je trendem e- shop, který umožnuje nakupovat po internetu. Jeho obliba je dána tím, že lidé mají málo času chodit po kamenných obchodech. K e-shopu ovšem patří profesionálně upravené stránky i fotky, což máme. V současnosti rozjíždíme i internetové aukce on line, na nichž mohou zájemci dražit zboží. Zprostředkováváme aukce, prostě se snažíme vyjít vstříc zákazníkovi co nejlépe.“

Co nabízí

Výkup starožitností za hotové, likvidaci pozůstalostí, restaurování starožitností, obrazů, nábytku, čalounictví, látky pro interiér, opravy šperků, odborné ohodnocení, komisní prodej, zajistí také aukční prodej.

Jak jste se vůbec dostala ke starožitnostem?

„Zajímaly mě od brzkého mládí, přivedl mě k nim otec. Pak přišlo studium oboru starožitnosti na Rudolfinské akademii. Mám tedy letitou praxi.“

Takže jste vztah ke starožitnostem zdědila po otci?

„Se starožitnostmi začal můj otec již ve svém mládí. Bavilo ho to, jezdil o víkendu po burzách a nakupoval všechno možné, něco zdědil po rodičích. Tehdy se daly starožitnosti koupit docela levně, takže postupně jsme jich měli doma spoustu. Jeho koníček se stal díky otci i naším, to jest můj a mého bratra. Nedlouho po revoluci  se z otce stal podnikatel a začal se věnovat jen starožitnostem. Já jsem s ním pracovala v obchodě od svého mládí a rovněž můj bratr, vlastně jsme převzali jím zavedenou firmu.“

Kdo jsou vaši zákazníci?

„Lidé, kteří mají rádi minulost a staré zajímavé a neokoukané věci. Takové, které již dnes nejsou k vidění. Lidé, kteří mají rádi jedinečnost a výjimečnost.“

Co vykupujÍ

Výkup pozůstalostí i větších celků, obrazy, grafiku, ikony, knihy, hodiny, fotoaparáty, hudební nástroje, gramofony, rádia, flašinety, desky, nábytek, koberce, gobelíny, výšivky, zlaté a stříbrné předměty, šperky, české granáty, mince a platidla, medaile, porcelán, keramiku, sklo, sošky a figurky, hračky, loutky, lodě, auta, zbraně, šavle, pušky přilby, uniformy, předměty čínské, japonské, židovské, islámské, také hornické předměty.

Co nejvíce lidé ze starožitností tradičně nabízejí? Mění se to dobou?

„Nabízejí všechno možné, někdy si pletou starožitnosti se starými věcmi. Časem se stávají starožitnostmi i některé věci, které byly před několika desítkami let jen staré.“

A o co nejvíce naopak mají zájem?

„Tradičně o brilianty, diamanty, obrazy, šperky, sošky atd.“

Jak pak probíhá výkup?

„Při výkupu provádíme odborné ohodnocení podle znalce a aukčních katalogů.“

Jaké přednosti při prodeji starožitností má klasická podoba  s kontaktem starožitník –  klient? Myslíte si, že i ve vašem oboru patří budoucnost e-shopu?

„Pořád platí osobní přístup k zákazníkovi. Většinou víte, v čem má zálibu, co se mu líbí, úlohu hraje dlouhodobá spolupráce a osobní vazby. Není to tak urychlené oproti e- shopu, kde jen anonymně nakoupíte. A budoucnost? Vždy se najde okruh lidí, kterým se starožitnosti  a umění bude líbit.“

Prodejna Starožitnosti, Jiráskovo náměstí 8
702 00 Moravská Ostrava, Otevřeno: Po – Pá od 9 do 12 a 13 do 17 hod.

(nm)