Ostrava získala statut evropského vzdělávacího centra krasobruslení. Už chystá novinku: e-psychologa

Mezinárodní bruslařská unie (International Skating Union, zkráceně ISU) bude dva roky vzdělávat České republice, konkrétně v Ostravě naděje krasobruslení. International Development Program Novice (IDP), který byl pro roky 2019 a 2020 svěřen právě do Ostravy, je prestižní program vzdělávání trenérů a krasobruslařů. Bude největším projektem, jaký dosud v ČR byl. „Přijede dohromady okolo 80 lidí, převážně mladých talentů, jak závodníků, tak trenérů,“ uvedl předseda Českého krasobruslařského svazu Stanislav Žídek.

Ačkoli se program chystá v mezinárodním týmu Česko – Dánsko – Kanada, jednu specialitu připravuje čistě Ostrava. K dispozici bude poprvé „elektronický psycholog“. Společnost SportMind z Ostravy vytvořila systém testování závodníků před tréninkem. Na ipadu si krasobruslař a jeho trenér ověří aktuální psychickou kondici a podle toho pak lze upravit trénink. „Pochopitelně nejde o novinku v podobě psychologických testů, ty se dělají i tak, ale nová je technika, která se dostane ke slovu,“ vysvětlil Žídek. Mladí krasobruslaři si takové postupy v rámci IDP vyzkouší poprvé.

Ostrava není v projektech ISU žádným nováčkem. IDP se sem vrací po roční přestávce. Minulé pořadatelství znamenalo například možnost návazných výcvikových táborů reprezentace ČKS s nejlepšími světovými kapacitami. Tým, který už nyní chystá nový program, má značné renomé. Mimo jiné jsou v něm Barry a Valerie Barttlets (CAN), Maria McLean (DEN), Karel Oubrecht a Stanislav Židek (CZE). „Nabídku k účasti dostanou všechny evropské země se zastoupením v ISU“, dodal šéf ČKS.

Mezinárodní krasobruslařský rozvojový program IDP byl vytvořen v roce 1996. Funguje celosvětově a jeho cílem je zvyšovat úroveň profesionálního krasobruslení i oslovovat budoucí generaci vrcholových sportovců po celém světě.Jde jak o zvýšení počtu, tak o zlepšení kvality krasobruslařů, trenérů i lidí ze  svazů, kteří jsou schopni působit na mezinárodní úrovni, včetně zimních olympijských her.

Ostrava má na mezinárodním poli dobrý zvuk. krasobruslaři se tu vzdělávali v letech 2014–2017. Letos v září se jako jediné město na světě stane už podvanácté místem konání jednoho ze závodů světové krasobruslařské série Junior Grand Prix. Konat se tu bude pátý závod ze série zahrnující celkem sedm soutěží plus finále, které se letos bude konat ve Vancouveru v Kanadě.

„Ostrava může být skutečnou Mekkou krasobruslení. Je tu výborné zázemí, vše na jednom místě a skvělý tým,“ uvedl Rafael Arutyunyan, který byl ve městě nedávno na tréninkovém kempu české reprezentace.

(nm)