Ostrava a Moravskoslezský kraj se opět společně a úspěšně prezentovali zástupcům realitního trhu

Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem uspěli s prezentací na mezinárodním veletrhu investičních příležitostí EXPO REAL. Největší evropský veletrh pro nemovitosti a investice, který je synonymem pro networking, orientaci na trhu a cenné obchodní kontakty, se uskutečnil ve dnech 7. až 9. října v německém Mnichově. Ostrava a Moravskoslezský kraj vytvořily skutečně bohatou nabídku, která rozproudila konverzaci se zástupci významných developerů a investorů. Atraktivitu společné prezentace zvýšil koncepční přístup představení města a regionu v širších souvislostech. Zdůrazněn byl jak dynamický urbanistický rozvoj, tak příjemné podmínky pro život a bezpečnost.

Expozice představila významné ostravské projekty kulturně-společenského rozvoje se zásadním dopadem na celý region – nová koncertní hala, nový multifunkční areál Ostravské univerzity či Galerie moderního umění připravované v historických prostorách bývalých městských jatek. Přičemž právě zmíněné dějící se projekty vytvořily pozitivní dojem u návštěvníků veletrhu a odborné veřejnosti, která velmi dobře rozpozná prázdnou marketingově vytvořenou iluzi od reality. Ostrava je proto vnímána jako atraktivní a dynamická moravskoslezská metropole a významní globální investoři i developeři dobře vědí, že jde o trh, se kterým musí počítat.

Představitelé Ostravy jednali o bytových domech, zástavbě volných proluk v centru města v ulicích Českobratrská, Masná a Vojanova. Vlajkovým projektem nabídky města byl rezidenční objekt Nové Lauby, pro který nyní běží veřejná výzva k podání nabídek s termínem ukončení 31. října. Zástupci města rovněž mapovali zájem investorů o výstavbu parkovacích domů. K tomuto účelu Ostrava nabídla dva pozemky v širším centru města, první v blízkosti městské nemocnice a druhý sousedící s budovou plánované nové koncertní haly. Ohlas investorů byl velmi pozitivní a město proto připraví nejen tyto pozemky, ale i další, k prodeji formou veřejné výzvy. Uskutečnila se také setkání se zástupci logistických developerů a jednalo se o možnostech spolupráce a dalšího rozvoje vybraných lokalit. Pozornost se soustředila na dva hlavní projekty, u jejichž zrodu stálo město, Contera Park Ostrava D1 (rozvojová zóna Hrušov) a OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK v Mošnově, který byl připravován ve spolupráci s krajem. Oba zmíněné projekty město v minulosti představilo právě na tomto veletrhu jako investiční příležitost ve formě nabídky pozemku. Jsou proto dokladem významu takové prezentace města na podobných akcích při hledání partnerů, kteří pomohou realizovat rozvojové vize.

Moravskoslezský kraj ve své nabídce akcentoval nový koncept POHO2030, který s využitím inovací řeší transformaci pohornické krajiny mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Do roku 2030 by se z oblasti, kde se intenzivně těžilo uhlí, mohlo stát území s novou energií, s pestrým a udržitelným životem, kde by se rozvíjela ekonomika a kde by lidé měli také možnost příjemně trávit volný čas. Na veletrhu zástupci kraje jednali i s potenciálními partnery pro projekty volnočasových aktivit a residenčního bydlení v okolí přehrady Slezská Harta a v Novém Jičíně, prezentovali volné kapacity průmyslových zón v Krnově, Bruntále a Nošovicích.

Účast na veletrhu má pro město i kraj klíčový význam díky možnosti navázat nové kontakty a dostat se k širokému spektru příležitostí pro seznámení se s aktuálním děním na evropském trhu realit. Expo Real je veletrh, který na jedno místo dokáže přivést jedinečné množství významných aktérů realitního trhu. Těší se velké oblibě měst, investorů, vlastníků soukromého kapitálu, developerů a mnoha dalších. Nabízí tak skvělé zázemí pro setkání s realitními experty a pro diskusi příležitostí k rozvoji a růstu.

Na ploše 64 000 metrů čtverečních v šesti halách představilo svou realitní nabídku více než 2 000 vystavovatelů ze 45 zemí světa. Účastníci EXPO REAL zastupovali realitní průmysl v celé jeho šíři. Zájem o akci přitom roste, letos ji navštívilo 46 747 návštěvníků ze 76 zemi, což je o 3,8 procent více než minulý ročník. Nejvíce jich pochopitelně bylo z Německa, ale ve velkém počtu přijeli zájemci o problematiku také z Velké Británie, Nizozemska, Rakouska, Polska, Švýcarska, Francie, České republiky, Lucemburska, USA a Španělska.

Generálním partnerem společné expozice Ostravy a Moravskoslezského kraje byla firma Accolade, hlavními partnery CzechInvest, Residomo, OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK a Contera. Jako partneři se představily společnosti Asental Group, Passerinvest Group, Casua, P3Logistic Parks a PRK Partners, advokátní kancelář.