Mimořádný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava přinese Smetanovu Mou vlast jako poctu ke dni studentstva

V pátek 17. listopadu proběhne v ostravském Vesmíru první z mimořádných koncertů 70. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO). Na programu svátečního večera bude Cyklus symfonických básní Má vlast z pera Bedřicha Smetany. Orchestr Janáčkovy filharmonie povede při výjimečném Koncertu ke dni studentstva před vyprodaným sálem přední český dirigent Tomáš Netopil. Se stejným programem se orchestr představí o dva dny později v koncertním sále Varšavské filharmonie. Koncert bude nahráván polským rozhlasem Dwojka Polskie Radio a také streamován na Youtube kanálu Národního centra kultury v Polsku, odkaz bude v den koncertu dostupný i na webu JFO.

Má vlast je bezesporu jedním z nejslavnějších děl českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany, není tedy divu, že se dramaturgie celého koncertního cyklu mimořádných koncertů (Cyklus M) otevírá při příležitosti oslav dne studentstva právě tímto známým dílem. „Všechny mimořádné koncerty se v této sezóně ponesou v duchu oslav. Nesmírně mě tak těší, že se v pátek 17. listopadu chopí dirigentské taktovky právě Tomáš Netopil, jenž v současné době zažívá jeden z vrcholů své kariéry a od příští sezóny se stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem symfonického orchestru hl. města Prahy,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla a dodává, že koncert samotný bude vlastně ochutnávkou nadcházejícího Roku české hudby 2024, který bude tentokrát spojen právě s dvoustým výročím narození Bedřicha Smetany.

Janáčkova filharmonie Ostrava se pod vedením dirigenta Tomáše Netopila představí se stejným programem ještě o dva dny později, 19. listopadu od 19.30 hodin v polské Varšavě, kde orchestr vystoupí v rámci mezinárodního hudebního festivalu střední a východní Evropy Eufonie. Koncert bude nahráván polským rozhlasem Dwojka Polskie Radio a také streamován na Youtube kanálu Národního centra kultury v Polsku. Odkaz bude dostupný v den koncertu také na stránkách Janáčkovy filharmonie (www.jfo.cz) a sociálních sítích. „Spolupráce s Národním centrem kultury v Polsku je pro nás premiérou a také dalším krokem v naplňování dlouhodobé strategie zviditelnění našeho orchestru za hranicemi Ostravy. Právě díky systematickému přístupu se nám daří udržovat Janáčkovu filharmonii Ostrava v povědomí zahraničních dramaturgů a zvyšovat mezinárodní renomé našeho orchestru,“ dodává Žemla.

Mimořádné koncerty JFO v jubilejní 70. sezóně

Cyklus mimořádných koncertů (M) se v 70. koncertní sezóně ponese ve znamení oslav. Skladbami středoevropského baroka a klasicismu, mezi kterými nebude chybět ani tradiční Rybova Česká mše vánoční „Hej mistře!“, oslavíme příchod Vánoc. Do nového roku potom vykročíme za zvuku skladeb tří velikánů české hudby – Martinů, Dvořáka a Smetany. Právě Bedřichu Smetanovi bude věnována značná část cyklu, protože v roce 2024 oslavíme dvousté jubileum skladatelova narození. Při této příležitosti zazní cyklus symfonických básní Má vlast, který je bezesporu nejslavnějším Smetanovým dílem. Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským se posluchači mohou těšit také na koncertní provedení opery Libuše, která poprvé zazněla při otevření pražského Národního divadla, a sám skladatel tehdy vyslovil přání, aby dílo bylo prováděno pouze při výjimečných událostech. Oslavy sedmdesáti let JFO a příchod nového roku pak završíme ve třech večerech po sobě s českou hudbou. Na programu bude mj. Dvořákova Novosvětská. Vstupenky na tyto koncerty jsou stále v prodeji. Přehled všech koncertů cyklu M.

M1 – Koncert ke dni studentstva

17. listopadu 2023, 19 hodin, Vesmír

Bedřich Smetana

Má vlast, cyklus symfonických básní JB 1:112

Janáčkova filharmonie Ostrava Tomáš Netopil – dirigent

Detailní program koncertu zde.

Koncert ve Varšavě finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Moravskoslezský kraj.

(ab)