Komentované procházky sportovní historií Ostravy odhalí sportovní dědictví města a nabídnou pohled do minulosti sportu v Ostravě

Ostrava, průmysl a kultura, má také bohatou tradici ve sportu. Od sportovních klubů až po moderní arény, Ostrava byla, a stále je, dějištěm nezapomenutelných sportovních okamžiků.

Procházky, které během Mistrovství světa v hokeji připravili průvodci OSTRAVAINFO!!! budou zaměřeny na historii sportu v Ostravě, s důrazem na významné události a sportoviště, která zde hrála klíčovou roli v minulém století.

Zlaté období rozvoje sportovních klubů nastalo ve 20. letech. „Po válce se obnovily kluby, které zde existovaly již před ní. Například sportovní atletika a míčové hry získaly na popularitě a naopak jiné sporty se teprve probouzely k životu,“ přibližuje vývoj Ostravy vedoucí průvodcovských služeb Sylva Burgertová. „Vzpomínat budeme také na významné a přitom nepříliš známé sportovní legendy, jako je například Adolfína Tačová, která spolu s Evou Bosákovou a Věrou Čáslavskou tvořila základ olympijského družstva, s nímž získala cenné olympijské kovy.“

Zvláštní pozornost pak bude věnována hokeji a fotbalu, které počátky spadají do počátku 20. století. „Průvodce připomene třeba i jedinečný okamžik vítězství, a to slavný Baníku, kdy na Bazalech v roce 1976 porazil slavný Bayern Mnichov 2:1. Oslavný městem, který po výhře následoval, má ještě spoustu fanoušků v dobré paměti,“ doplňuje Burgertová.

A prohlídka neopomine samozřejmě ani hokej, jehož historie je s fotbalem úzce spjata. „První hokejisté, takzvaní obojživelníci, byli vlastně fotbalisté, kteří užívali hokej na přírodní ledě jako formu tréninku. Jedno z prvních hřišť bylo za první republiky u starého krematoria,“ dodává autorka textu. Prohlídka bude ukončena v místech, kde stával slavný zimní stadion Josefa Kotase. „Stadion je právěm taková legenda ostravského sportu, byl to jeden z prvních stadionů v Československu s ledovou plochou a má primát prvního zastřešeného hokejového svatostánku v naší republice. Bohužel do dnešních dní se nám nezachoval, ale příchozí její budou moci vidět alespoň průvodce na historických fotografiích, které bude mít k nahlédnutí,“ dodává Burgertová.

Nenechte si ujít příležitost projít se historií sportu v Ostravě a zjistit, jaký význam měl pro naše město a jeho obyvatele, třeba i v nelehkých válečných letech. Seznámíte se s dobou, kdy sport nebyl jen zábavou, ale také nebyl pro vyjádření identity a sounáležitosti s městem

Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkazu.

Termíny prohlídek:
Sobota 11. 5. 2024, 10:00
Sobota 18. 5. 2024, 10:00
Začátek je vždy na Prokešově náměstí.
Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.

Cena prohlídky:
100,- dospělí
70,- děti od 10 let, studenti do 18 let, senioři, TP, ZTP, ZTP/P
300,- Rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let)
Děti do 10 let zdarma

V den prohlídky můžete navštívit také Vyhlídkovou věž, po prokázání zakoupené vstupenky na prohlídku budete mít nárok na zvýhodněné vstupné:
40 Kč/ dospělí; 20 Kč/ zlevněné vstupné.