Kalendárium města Ostravy na 2. týden (od 8. ledna do 14. ledna)

9. 1. 1865

9. ledna 1865 se v Zehubech u Čáslavi (dnes část obce Žleby v okrese Kutná Hora) narodil JUDr. Josef Široký, český vlastenec, který se usadil v Moravské Ostravě v roce 1896. Pracoval v řadě zdejších národních spolků, významně přispěl k vybudování učitelského ústavu v Polské (dnes Slezské) Ostravě, angažoval se také ve slezské samosprávě (mj. přeložil do češtiny a vydal Řád obecní a řád volení pro vévodství horní a dolní Slezsko) a dlouhá léta zastával funkci předsedy Občanské záložny v Moravské Ostravě, kde také v roce 1940 nedlouho po svých pětasedmdesátých narozeninách zemřel.

10. 1. 1935

Ve čtvrtek 10. ledna 1935 zemřel v Bohumíně Gustav Kafka (* 7. 9. 1880 v Praze), sochař a výtvarník činný na Ostravsku, který mj. vydal sérii perokreseb znázorňujících práci horníka v ostravském podzemí (Z uhelných dolů ostravských, Vítkovice 1925). Přímo v Ostravě se z jeho sochařských děl dochovala zřejmě jen busta spisovatele Františka Sokola Tůmy v Radvanicích.

11. 1. 1978

Ve středu 11. ledna 1978 zveřejnil Ostravský večerník rozhovor se zástupcem Severomoravského ředitelství spojů, z něhož se čtenáři mohli dozvědět řadu zajímavých faktů o aktuálním stavu telefonizace v Ostravě. Na území města bylo v té době k dispozici 42 000 telefonních stanic placených obyvateli, přičemž správa spojů evidovala dalších 12 500 nevyřízených žádostí o pevnou telefonní linku. Drtivou většinu z nich (10 700) navíc nešlo v té době z technických důvodů realizovat. Tam, kde byly k dispozici volné kapacity ústředen, trvalo vyřízení žádosti zhruba půl roku, jinde (např. v Muglinově, Mariánských Horách nebo Zábřehu) byly však evidovány nevyřízené žádosti, starší více než deset let. Mobilní telefony samozřejmě v té době ještě neexistovaly, takže valná část obyvatel města se musela za účelem uskutečnění telefonního hovoru vypravit na poštu nebo alespoň ke šťastnějšímu sousedovi, který telefonem disponoval (často pouze jen jeden v celém domě).

Zpracoval: Archiv města Ostravy