Zamilujte si zimu: Nastartujte svou zimní sportovní výzvu hned začátkem roku

Foto: Nutriční poradna Ostrava-zdroj Pexels

S příchodem nového roku se mnozí vydávají na cestu sebezdokonalování a dávají si předsevzetí, jejichž cílem je dosáhnout zdravějšího a aktivnějšího životního stylu. I když sněhu je méně, místo běžné rutiny v posilovně můžete využít zimní sezónu a pustit se do vzrušujících zimních sportů.

Chlad ve vzduchu může být osvěžující a zapojení do zimních aktivit je skvělým způsobem, jak spojit kondici a zábavu. V tomto článku prozkoumáme, jak a proč začít se zimní sportovní výzvou, která vám pomůže dosáhnout vašich kondičních cílů a učinit rok 2024 rokem vaší lepší kondice a dobrodružství.

Zimní období s sebou přináší jedinečnou sadu sportů, které jsou nejen příjemné, ale také účinné při podpoře kardiovaskulárního zdraví, svalové síly a celkové pohody. Od lyžování, snowboardingu až po bruslení a běh na lyžích – každý si najde zimní sport bez ohledu na úroveň dovedností nebo věk. Svěží, chladný vzduch může působit revitalizačně – počítá se i turistika a rychlejší procházky, takže začít můžete hned zítra.

Proč zimní sporty?

 Kardiovaskulární výhody:

Zimní sporty, jako je lyžování a snowboarding, poskytují vynikající kardiovaskulární trénink. Zdolávání sjezdovek a pohyb po sněhu vyžaduje trvalé úsilí, což udržuje srdeční tep na vysoké úrovni a podporuje zdravý kardiovaskulární systém.

 Síla a vytrvalost:

Nerovný terén a odpor sněhu zapojují různé svalové skupiny, což přispívá ke zlepšení síly a vytrvalosti. Aktivity, jako je běh na lyžích, se zaměřují na horní i dolní část těla, čímž poskytují trénink celého těla.

 Spalování kalorií:

Zimní sporty mohou být velmi intenzivní, což vede k výraznému spalování kalorií. Ať už se proháníte po svahu nebo kloužete po ledové ploše, tyto aktivity přispívají k regulaci hmotnosti a mohou pomoci při shazování prázdninových kil. „I hodinou rychlé chůze můžete spálit kalorie o velikosti jednoho menšího oběda. Když to budete dělat 3x týdně, pravděpodobně shodíte 1-3 kila měsíčně,” radí výživový poradce Petr Bažan z nutriční poradny v Ostravě.

nutriční poradna frydek-mistek_zdroj pexels
Foto: Nutriční poradna frydek-mistek_zdroj pexels

 

Začínáme se zimní výzvou pro rok 2024, vyberte si zimní sport:

Začněte tím, že si vyberete zimní sport, který vás osloví. Ať už je to spěch při sjezdovém lyžování, elegance při krasobruslení, nebo klid při běhu na lyžích, pro každého se najde zimní aktivita podle jeho preferencí a fyzické zdatnosti.

Investujte do vhodného vybavení:

Vhodná výbava je zásadní pro bezpečnost i výkon. Investujte do kvalitního vybavení, jako jsou lyže, snowboardy nebo brusle, a ujistěte se, že jsou správně uzpůsobeny pro vaše pohodlí a bezpečnost.

Věnujte se výuce:

Pokud s některým zimním sportem teprve začínáte, zvažte možnost výuky u certifikovaného instruktora. Naučte se správné techniky, což zvýší váš požitek z lyžování a sníží riziko zranění.

Stanovte si realistické cíle:

Začněte v malém a stanovte si dosažitelné cíle. Ať už se jedná o zdolání sjezdovky pro začátečníky, nebo o překonání určité vzdálenosti při běhu na lyžích, stanovení realistických cílů vás bude motivovat.

 

TIP OD REDAKCE: Před začátkem své zimní výzvy zjistěte, jak jste na tom se složením svého těla. InBody analýza těla před a po skončení výzvy ukáže, jak skvělé výsledky jste dosáhli.  Zjistíte nejen svou přesnou hmotnost, ale i množství svalů, tuků, vody v těle, minerály či proteiny. Dozvíte se také svůj metabolický věk a přesné obvody těla.

Zůstaňte důslední:

Důslednost je klíčová pro jakoukoli fitness cestu. Naplánujte si pravidelné tréninky vybraného zimního sportu a postupně zvyšujte intenzitu, jak se bude vaše kondice zlepšovat.

Zařazení zimních sportů do vaší fitness rutiny je osvěžující a příjemný způsob, jak dosáhnout novoročního předsevzetí o zdravějším životním stylu. Rozmanitost dostupných aktivit zaručuje, že si každý najde zimní sport vhodný pro sebe. Takže se zabalte, vyrazte na sjezdovku nebo klouzejte po ledě a udělejte z letošní zimy sezónu kondice, zábavy a spokojenosti. Na fit a báječný nový rok!

(nm)