Kalendárium města Ostravy na 12. týden

20. březen 1963

Dne 20. 3. 1963 zahájil prezident republiky Antonín Novotný třídenní návštěvu Ostravy. Během ní se setkal s řadou stranických funkcionářů a předních pracovníků v Ostravě, besedoval s havíři a techniky Dolu Suchá – Stonava, zavítal do Nové huti v Kunčicích a na hlavní nádraží v Přívoze. Jedním z důvodů Novotného návštěvy byl špatný stav železniční dopravy na Ostravsku, způsobený průtahy při stavbě Polanecké spojky a dalších nezbytných investic. Při návštěvě pavilonu nového ostravského hlavního nádraží si vyslechl kritiku týkající se projekční přípravy této stavby a rozsáhlé administrativy.

22. březen 1972

Dne 22. 3. 1972 zemřel v Ostravě dlouholetý dirigent a skladatel ostravského divadla Mirko Hanák (narodil se 4. 9. 1891 ve Slavkově u Brna). Hudební vzdělání získal v letech 1908–1911 na Janáčkově varhanické škole v Brně. Poté studoval hru na housle na konzervatoři v Krakově. Do Moravské Ostravy přišel jako koncertní mistr v roce 1919, do tehdy nově zřízeného Národního divadla moravskoslezského. Po krátké době odešel do divadla v Hradci Králové a poté do Olomouce. Do Moravské Ostravy se vrátil v r. 1922 a působil zde jako dirigent ostravské opery až do svého odchodu do důchodu v roce 1958. Výsledkem jeho 36leté umělecké práce bylo 182 divadelních premiér, z toho 108 operních, 69 operetních a 5 baletních. Kromě toho skládal operety, scénickou hudbu, orchestrální skladby a písňové cykly.

9.-25. březen 1959

ve dnech 9. – 25. 3. 1959 probíhala v prostorách Nové radnice netradiční výstavka ostravské Veřejné bezpečnosti, na které si mohli návštěvníci prohlédnout zabavené předměty pachatelů pocházející z jejich  trestné činnosti. Výstavku si v průběhu 17 dnů měsíce března prohlédlo téměř 94 000 lidí. Řada z nich se netajila svým názorem pachatele včas odhalit a řádně potrestat.

Zpracoval: Archiv města Ostravy