NEZTRÁCET HLAVU „NAD ŠKOLOU“!

V centru Ostravy pátým rokem a od nového roku i v Ostravě – Porubě  můžeme najít pobočky celostátní sítě studijních center BASIC. Prostřednictvím specializované metody zde individuálně pomáhají dětem a dospělým se zvládnutím problémů primárně ve čtení, v gramatice, matematice, ale i dalších oblastech.  Připravili jsme pár otázek a zeptali se paní ředitelky Mgr. Pavly Chromečkové na to, co nás nejvíce zajímalo:

Jak probíhá doučování českého jazyka a matematiky?

Pro čtení, psaní a gramatiku máme připravený celý výukový koncept, který obsáhne celé učivo základní školy. Unikátní je velmi rychlé rozpoznání bariéry – překážky, která dítě brzdí v jeho další snaze se učit. Každé dítě má touhu se naučit něco nového a velmi důležité je mu odborně pomoci, aby nebylo přehlceno neúspěchy. Vždy s velkou pozorností očekávám ono první „aha“ a třpyt v očích. V té chvíli vím, že toto dítě má už velkou šanci uspět. V matematice učíme podle osvědčeného programu z Dánska, který je přepracován na české podmínky a který má pouze naše pobočková síť BASIC. Celkové doučování probíhá jednoduchou a zábavnou formou. Jsme basic – základ, a tak pokud je to nutné, jdeme od základu. Zajímá nás, jak dítě prospívalo v první, druhé třídě a mnohdy zjistíme, že první signály současných problémů byly už v mateřské školce. Proto máme také i program pro předškoláčky koncipovaný jako přípravku na školu.

V čem se liší Vaše doučování od běžného doučování, kde svou pomoc poskytne třeba starší student?

Naše doučování je speciální v tom, že neodstraňujeme jen konkrétní problém, se kterým k nám dítě s rodičem přichází. Dům se nedá stavět od střechy.  A proto k dítěti přistupujeme jednak velmi individuálně a jednak hledáme co nejvíce neporozumění, které dítě na své školní cestě nabralo a někdy je to opravdu pořádný batoh. Pokud opravdu dítěti objasníme jeho nepochopení, dostává se navíc emočně více nahoru a to ho motivuje k další práci.

Jak tedy doučování probíhá a komu pomáháte?

Na doučování chodí děti velmi intenzivně – dvakrát týdně na hodinu a půl. Intenzita je velmi důležitá, přináší výsledky a děti doučování bez problémů zvládají. Máme na doučování děti s poruchou pozorností, děti s dysgrafií, dyslexií, dysortografií, dyskalkulií. Součástí naší pomoci je i konzultace s rodiči, dále pak bezplatný seminář na téma Jak se učit s dětmi a přednášku Jak na učení bez mučení.  Rodičům se věnujeme i prostřednictvím emailu, kde posíláme rady a tipy.

Pro čtenáře měsíčku NAŠE OSTRAVA mám dále připravenou Poradnu. Na níže uvedený email mi pošlete dotaz a v dalším čísle si budete moci přečíst odpovědi. ostrava1@basic.cz

(nm)