Kalendárium historických událostí města Ostravy od 31. července do 6. srpna

31. 7. 1925

se narodil v Pelhřimově budoucí ostravský malíř a grafik Karel Haruda. Absolvent Vyšší školy uměleckého průmyslu v Brně studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Vlastimila Rady. V letech 1954–1957 pracoval jako malíř v oboru scénografie v pražském Národním divadle, poté v letech 1958–1968 ve stejné profesi v tehdejším Státním divadle v Ostravě. Od roku 1968 se věnoval malbě a stal se umělcem na volné noze. Téměř přes půl století žil a tvořil v Ostravě-Porubě. Byl členem výtvarné skupiny Život, člen Výtvarného spolku Kontrast, Společnosti pro kulturu a umění. Součástí jeho bytu byl ateliér, v němž se scházeli výtvarníci, pěvci, spisovatelé herci, scénáristé, novináři, pedagogové. Zemřel v den svých devadesátých narozenin 31. 7. 2015 v Ostravě.

4. 8. 1956

uveřejnila Nová Svoboda článek o velkém zájmu stavařů silnic o vítkovickou strusku. Thomasova struska se stávala důležitým materiálem. Již se nevyvážela všechna jako kdysi na haldu, ale většina struskových kokil byla vylévána do čtyř dlouhých a hlubokých licích jam. Zaplnění jedné jámy, která obsahovala několik tisíc tun strusky, trvalo týden. Po vychladnutí strusky naložily bagry hrubé kusy na třasací žlaby, odkud byly dopravovány korečkovým výtahem k drtičům. Rozdrcený struskový štěrk padal do třídících rotačních bubnů a odtud v pěti velikostech přímo do zásobníků. Denně byly vyrobeny téměř čtyři vlaky kvalitního struskového štěrku, který se používal ke stavbě nových bezprašných silnic a železničních tratí.

6. 8. 2000

zasáhla celou oblast Michálkovic a některé další obvody slezské části Ostravy živelná pohroma ve formě silného větru, deště a prudkého krupobití, kdy velikost krup dosahovala až 5 cm. Bouře zničila úrodu v zahradách, poškodila střechy objektů, rozbila okna, silný vítr potrhal elektrické vedení a vytrhal betonové sloupy, vyvrátil desítky stromů (nejvíce na Michalském náměstí), komunikace byly pokryty vrstvou listí, větví a bláta, větší kroupy poškodily karoserie a skla venku parkovaných automobilů.

Zpracoval: Archiv města Ostravy