Proces u bezručů – temná groteska až za hrob

V lednu uvedou Bezruči novou dramatizaci slavného románu Franze Kafky Proces. Autorem dramatizace je umělecký šéf Divadla Petra Bezruče Jan Holec, který se ujal i režie. Hlavní roli Josefa K. ztvární Jáchym Kučera, pro kterého jde zatím o nejvýraznější roli u Bezručů.

klasika u bezručů

Franz Kafka (1883–1924) byl pražský pojišťovací úředník a spisovatel židovského původu. Román Proces napsal v němčině roku 1914. Nedokončené dílo bylo vydáno roku 1925 přítelem Maxem Brodem, a to i přes výslovné přání autora, aby román nikdy vydáván nebyl. Kafkův Proces z německého originálu nově zdramatizoval pro Divadlo Petra Bezruče jeho umělecký šéf Jan Holec, který je současně i režisérem inscenace.

jak bych mohl být zatčen?

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však z jakého důvodu. Začíná nekonečný boj s neviditelným mocenským aparátem. Nebo je to boj se sebou samým? Proces, obžaloba, obhajoba, vina a trest. Absurdní příběh o manipulaci, lidské úzkosti a touze po životě. Jsme špatní my, nebo tento svět? „Kafkův Proces je důkladně vystavený psychologický román, jehož příběh se vyjevuje v alegorických obrazech. Proces je tu dozráváním člověka k sebeosvobozování od světa, se kterým nemůže žít. Soudní proces tak vytváří paralelu k běžnému fungování světa a mezilidských vazeb, které člověka uvrhují do mocenských vztahů vzájemné závislosti a činí jej tak nesvobodným. Kde jsou však možnosti takové svobody? Je možné žít bez zákona? Kafka se dotýká metafyzické podstaty moderní lidské společnosti a ukazuje její možná rizika. Je to příběh dramatický a drásavý. A pro divadelní prkna přímo zrozený,“ říká o románu Jan Holec.

Dramaturgem inscenace je hostující dramaturg Peter Galdík (aktuálně dramaturg Bratislavského bábkového divadla), autorem výpravy Ján Tereba, hudbu složil Ivan Acher. Nezbytnou složkou inscenace jsou také videoprojekce, pod kterými je podepsán Kristián Šmulík. „Video funguje jako náš obraz. Obraz, který můžeme vědomě manipulovat nebo je druhým zmanipulován. A takový obraz je často vzdálen od reality a žije si samostatně. Tímto způsobem jsme se naučili fungovat na sociálních sítích. Digitální spáry se do nás snadno zatnou a odtrhnou nás od světa skutečného, neboť si v něm vytvoříme svět přívětivější našim vnitřním tužbám. V inscenaci tím podtrhujeme vztah mezi nepřímou a přímou komunikací se světem,“ dodává k režijnímu konceptu Holec.

vy jste všichni úředníci, vy jste ta úplatná banda, proti níž jsem mluvil

Hlavní role Josefa K. byla svěřena Jáchymu Kučerovi. U Bezručů má takto velkou roli vůbec poprvé. A jaký je hercův vztah k tomuto klasickému dílu? „Proces jsem četl na střední škole a zjistil jsem, jak málo jsem si pamatoval. Vnímal jsem to tehdy hodně obecně: ‚Chudák chlápek – zatčený, ale vlastně ne, vláčený po soudech, pak nějaká absurdita a konec.‘ Buď jsem vytěsnil, nebo tehdy nevnímal, že jako chudák a kladný hrdina se Josef K. úplně nechová. Ale na Kafkovi mě baví jeho grotesknost, kterou se nám snad podařilo na prkna přenést,“ dodává představitel Josefa K. V inscenaci dále uvidíte Kateřinu Krejčí, Ondřeje Bretta, Jakuba Burýška, Josefa Trojana, Alexandru Palatínusovou, Tomáše Čapka a Barboru Křupkovou.

premiéra se uskuteční 27. ledna 2023 v 18:30 hodin v divadle petra bezruče

autor franz kafka

dramatizace a režie jan holec

dramaturgie peter galdík

scéna a kostýmy ján tereba

hudba ivan acher

videoprojekce kristián šmulík

videomateriál petr hrubeš

osoby a obsazení

josef k. jáchym kučera

bürstnerová / uklízečka / matka kateřina krejčí

vyšetřovatel / sluha / advokát ondřej brett

hlídač 1 / kaplan josef trojan

hlídač 2 / obžalovaný jakub burýšek

dozorce / informátor / mučitel alexandra palatínusová

lenka barbora křupková

student / block / malíř / bubeník tomáš čapek

baskytarista kristián kazický

(ab)