Jak vznikla v Ostravě policejní fotografie aneb za poznáním do archivu

Archiv města Ostravy skýtá nepřeberné množství zajímavých informací. Prostřednictvím Encyklopedie města Ostravy dnes nabídneme zajímavosti historie ostravské městské policie, které dobový tisk přisoudil vznik praxe policejní fotografie i daktyloskopie ve městě. Metody pak významnou měrou napomohly při identifikaci pachatelů a objasnění protiprávního jednání té doby. Klíčová role ale náleží také archivní knihovně, disponující bohatým knižním fondem historických publikací a novin. I díky nim se můžeme dnes dočíst, jak městská policie tehdy bojovala se zločinem ve městě.

S okolnostmi vzniku policejní fotografie ve městě nás seznamuje článek v listu Polední ostravský deník ze 4. května 1940. Překvapivě u zrodu této důležité kriminalistické techniky nestál v Ostravě zaměstnanec policie státní, nýbrž městské, konkrétně inspektor městské policie Karel Miksch. První ostravský policejní fotograf nastoupil do služby 1. září 1888 jako uniformovaný strážník a jakožto fotoamatér zkoušel své znalosti uplatnit i při policejní práci. Počal fotografovat zprvu soukromě „zločince,“ a později také dokumentoval místa činu. Posléze byl v roce 1908 spolu s Vavřincem Schwachulou vyslán z Moravské Ostravy do Vídně k absolvování kurzu daktyloskopie a fotografování u Policejní ředitelství ve Vídni.

Začátky policejní fotografie popsal dobový tisk ve zmíněném článku následovně: „A ježto byl fotoamatérem, zkoušel své umění a soukromě fotografoval zločince, kteří přicházeli častěji na dráhu zločineckou. Pak se pokusil fotografovati místa činu oběšeného, utopeného, načež si troufal fotografovati vraždu. Mikschova činnost okolo roku 1904 nezůstala bez vlivu na výkon služby. Na návrh šéfa městské policie a městského radního Floriána Gartnera obdržel roční remuneraci 30 korun za úřední fotografování. Miksch neměl atelieru a fotografoval zločince venku pod širým nebem za dešťů i mrazů. Vyvolávání negativů pořizoval doma ve svém bytě a positivy zhotovoval při slunečním osvětlení.“

Výjimečný podíl na identifikaci pachatelů měl také druhý ze dvojice absolventů kurzu ve Vídni, inspektor městské policie v Moravské Ostravě, který se stal průkopníkem policejní daktyloskopie v Ostravě. Schwachula u městské policie v Moravské Ostravě založil první daktyloskopickou kartotéku, kterou v té době neměla, dle dobového tisku, ani policie státní. Počátky daktyloskopie ve městě popisuje opět text článku Poledního ostravského deníku: „Dosud čilý Schwachula vypravuje, jak z příkazu šéfa tehdejší městské policie objednal skříň s 84 zásuvkami pro daktyloskopické karty, které tam ukládal od roku 1908. Do té doby nebylo u městské policie ani četnictva ani státní policie ve Slezsku používáno daktyloskopických karet pro místní potřebu.“

Almanach města Ostravy za rok 1924 charakterizuje tehdejší stav městské policie textem s názvem Městský policejní úřad. Dozvíme se z něj, že tento je spravován městským policejním ředitelem a pečuje o veřejnou bezpečnost a vnitřní pokoj města. „V čele exekutivy jest vrchní velitel bezpečnostní stráže, jemuž je podřízen sbor uniformované bezpečnostní stráže o 188 členech, rozdělených na 4 revíry s 19 strážnicemi, a policie kriminelní o 19 členech. Sem patří oddělení poznávací s evidencí daktyloskopickou, v níž uloženo jest 21.318 daktyloskopických listů různých osob, i albem zločinců s 10.213 fotografiemi, a oddělení evidenční, jehož kartotéka obsahuje asi 156.000 karet se záznamy o různých osobách, které pro závadné chování přišly s našim úřadem do styku nejinými úřady jest po nich pátráno.“ Zanedlouho poté byla tehdejší obecní policie v roce 1925 zestátněna výnosem ministerstva vnitra, realizovaným prostřednictvím Policejního ředitelství v Moravské Ostravě.

Další zajímavé informace k popsané historii ostravské městské policie a policejní inspektorům Karlu Mikschovi (narozeném 27. 10. 1863 v Příboře) a Vavřinci Schwachulovi (narozeném 16. 12. 1874 ve Štáblovicích) naleznete také v odkazech: https://encyklopedie.ostrava.cz/home-mmo/?acc=profil_osobnosti&load=1336, https://encyklopedie.ostrava.cz/home-mmo/?acc=profil_osobnosti&load=1899.

Encyklopedie města Ostravy byla spuštěna v roce 2018 při příležitosti výročí sta let od vzniku samostatného československého státu. Město Ostrava zpracovává svoji encyklopedii v rámci unikátní sítě městských encyklopedií, jejímž základním kamenem je mateřská Internetová encyklopedie dějin Brna. Síť spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem, databáze hesel vytváří samostatné týmy odborníků jednotlivých měst. Za zmínku však stojí i knihovna Archivu města Ostravy, jejíž počátky se datují do roku 1923. Zájemci o studium měli v závěru loňského roku k dispozici 40 869 knih, 9 100 svazků časopisů a 7 508 svazků novin. Právě sbírka novin je badateli velmi vyhledávaná, ostatně informace k počátku policejní fotografie a daktyloskopie v Ostravě byly čerpány právě z dobového tisku.

(ab)