FN Ostrava otevřela nově zrekonstruovanou Ambulanci paliativní péče

Prostory Ambulance paliativní a podpůrné péče FN Ostrava ve 4. patře Polikliniky prošly zdařilou rekonstrukcí. Opravy projektem a následnou realizací podpořila společnost IKEA Ostrava. Ambulance díky tomu může nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich rodinám poskytnout kvalitnější služby.

Celkové náklady na rekonstrukci představovaly částku 220 tisíc korun. Prostory se podařilo upravit tak, aby umožňovaly snadnější přesuny imobilních pacientů v terminálním stádiu nemoci. Součástí oprav byla třeba i výměna nábytku. „Ambulance funguje v menších prostorách. Cílem úpravy pracovny sestry a přilehlé čekárny bylo vytvořit místo, kde vzniknou vhodné pracovní podmínky pro členy paliativního týmu a kde se zároveň budou pacienti cítit bezpečně a bude jim tam v rámci možností příjemně,“ vysvětlila náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči PhDr. Andrea Polanská, MBA.

Ambulance měsíčně poskytuje služby zhruba 40 pacientům. Provozuje ji multidisciplinární tým, který je složen z lékaře paliatra, všeobecné vyškolené sestry, sociální pracovnice, psychologa a nemocničního kaplana. Tito odborníci doprovázejí pacienty a jejich rodiny nevyléčitelnou nemocí. Jednou z rolí je včasné nastavení léčby tělesných potíží, které mohou souviset s jejich nemocí, jako jsou například nechutenství, bolest, poruchy spánku a další zdravotní problémy. Mezi služby ambulance patří i sociální poradenství. Pacientům pomáhá vyřešit například mobilní anebo lůžkovou hospicovou péči. Multidisciplinární tým zároveň poskytuje psychologickou a duchovní podporu a rodině pomáhá i při úmrtí nemocného.