Česko zpívá koledy proběhne už tuto středu na Prokešově náměstí, s veřejností budou zpívat členové Operního studia Národního divadla moravskoslezského

Ve středu 13. prosince proběhne na Scéně Nové radnice (Prokešovo náměstí) oblíbená celorepubliková akce Česko zpívá koledy. Veřejnost si bude moct známé české koledy zazpívat od 18:00 hodin spolu s Operním studiem Národního divadla moravskoslezského. Po odzpívání koled pak bude následovat další vystoupení dětského sboru s pásmem písní oblíbené dvojice autorů Zděňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Oblíbená celorepubliková akce Deníku a Českého rozhlasu se tradičně koná ve většině měst naší země. Nejinak je tomu i v Ostravě, a tak si mohou návštěvníci Ostravských Vánoc přijít nejznámější české koledy letos zazpívat přímo před budovu ostravského magistrátu na Prokešovo náměstí. Scéna Nové radnice, jak se letos Prokešovo náměstí v rámci akce nazývá, ve středu v podvečer ožije zpěvem dětského sboru Operního studia Národního divadla moravskoslezského pod vedením paní Lenky Živocké. „Za tuto spolupráci jsme nesmírně rádi, protože Operní studio Národního divadla moravskoslezského je skutečným unikátem a můžeme na ně být jako Ostravané právem pyšní,“ říká za realizátora Ostravských Vánoc obchodní ředitelka Černé louky Miriam Lehocká. Akce se uskuteční na ploše náměstí a v průčelí budovy magistrátu. V případě velmi nepříznivého počasí pak v jejím vestibulu.

Veřejnost si bude moct od 18:00 hodin společně s dětským sborem zazpívat pět nejznámějších českých koled – Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši, Rolničky a jako přídavek pak Vánoce, Vánoce přicházejí. „Akce samotná začne zhruba v 17:50 slavnostním zahájením za účasti primátora statutárního města Ostravy Jana Dohnala. Po odzpívání koled pak bude následovat vystoupení dětského sboru, při kterém zazní ty nejkrásnější písničky z dílny autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře,“ doplňuje mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová. Na Prokešově náměstí, které je letos nově slavnostně nasvíceno, budou v tento den návštěvníkům mimořádně k dispozici také stánky s punčem k zakoupení občerstvení.

Operní studio NDM, které je ve své podstatě republikovým unikátem, bylo založeno v roce 1994. Nastudovalo řadu dětských oper a jeho členové část účinkují v opeře, činohře a muzikálech NDM. Jeho uměleckou vedoucí a zakladatelkou je Lenka Živocká, v 90. letech korepetitorka opery Národního divadla moravskoslezského. Operní studio je rozděleno do tří skupin podle věku a výkonnosti: přípravka 5 – 9 let, studio 9 – 13 let, komorní sbor 13 – 19 let. Další náplní práce studia jsou koncertní vystoupení, natáčení a realizace samostatných projektů.

V aktuální divadelní sezóně vystupují členové studia v operních inscenacích Tannhäuser, Rusalka, Hubička, Tosca, Prodaná nevěsta, Tanec nevděčnic a Dido a Aeneas, Tajemství, v činoherních inscenacích Revizor, Donaha! (Hole dupy), Nora, v baletech Louskáček – Vánoční koleda, Coppélia a v muzikálech Oliver! nebo Producenti.