Domácí šampionát v atletice se skvělými výkony

Dvoudenní mistrovství republiky mužů a žen bylo netradičně faktickým vrcholem letošní halové sezony. Současně tak i posledním závodem pro atlety a atletky. Není tedy divu, že se ho v Ostravě zúčastnila absolutní česká špička. A druhý den soutěží byly k vidění opět skvělé výkony.

Z domácích závodníků na medaili dosáhly pouze Simona Vrzalová a po diskvalifikaci štafety pražského USK také kvarteto Pavla Falharová, Štěpánka Kolářová, Barbora Suchánková a Jana Slaninová v závodě na 4×200 metrů.

Obhájkyně titulu v běhu na 1500 metrů Simona Vrzalová nebyla po doběhu letošního mistrovského závodu příliš zklamaná. Prohrála sice s vítěznou Dianou Mezulianikovou a Také Kristiinou Mäki, ale to s ohledem na průběh závodu tak trochu čekala. Čas 4:27,67 naznačuje, že šlo o taktický běh a o titulu se rozhodovalo ve finiši.

„Už v Glasgow před pár dny jsem běžela hrozně. Bylo mi jasné, že se tady poběží taktický závod a já budu muset rozhodovat v posledních metrech. Trenér to nechal na cílovou rovinku, ale to nestačilo. Já bych určitě za normálních okolností nastoupila dřív, minimálně na začátku posledního kola, ale to bych musela být ve formě,“ řekla po doběhu.

Celou halovou sezonu shrnula velmi stručně. Nejdůležitější podle ní bylo, že po roční přestávce, zaviněné zraněním, zimu přečkala zdravotně v pohodě. „To je hlavní a navíc jsem se na mítinku v Toruni dostala pod čtyři minuty a deset vteřin, s tím jsem taky spokojená. Sezona je za námi a já se už brzy vrhnu na přípravu na léto. Olympiáda je pochopitelně stále hlavním cílem.“

Štafetový závod žen přinesl trochu nečekaný cenný kov pro domácí družstvo. V čase 1:42,06 vítkovické kvarteto doběhlo na čtvrtém místě, ovšem kvůli špatné předávce byla diskvalifikována štafeta USK Praha. Zvítězily tak atletky Liazu Jablonec, Vítkovice se posunuly na třetí příčku.

Zaplněné hlediště vítkovické haly se po oba dva dny skvěle bavilo. Padaly rekordy osobní, sezónní maxima a také rekordy šampionátu. Ten měl hned několik hrdinů a hrdinek, možná tou největší byla Lada Vondrová. Zvítězila v novém rekordu mistrovství v běhu na 400 m (51,82) a pak také na 200 m (23,77). Dvoustovka a finále čtvrtky se běželo ve stejný den a mezi oběma závody o medaile bylo pouhých třicet minut na odpočinek. „Únavu jsem nějak neřešila, protože po skvělém závodě na 400 metrů už byla dvoustovka jen takový bonus,“ usmívala se Lada Vondrová.

Bouřlivý aplaus sklízeli také koulař Tomáš Staněk, který překonal jedenadvacetimetrovou hranici (21,18), Pavel Maslák po čtvrtce (46,12), Lukáš Hodboď po půlce (1:47,81) a řada dalších hrdinů špičkové podívané. Z domácích zástupců se nejblíže medailovým pozicím dostala v nedělním programu Štěpánka Kolářová, která doběhla šestá na 400 m (58,61).

(nm) Zdroj: Atletický klub, SSK Vítkovice, z.s., Foto: ČAS/Jan Kucharčík