24. ročník MHF Janáčkovy Hukvaldy má za sebou první víkend

Tóny krásné hudby budou znít ve zdech středověkého hukvaldského hradu a v amfiteátru hukvaldské obory po další dva víkendy. Dovolte mi pozvat Vás na ten následující.

Po loňském úspěchu zopakují pořadatelé hudební nocturno, tentokráte s Janáčkovým komorním orchestrem a skvělou hornistkouKateřinou Javůrkovou. Představí se Bernadetta Šuňavská, mimořádná varhanice, která patří k nejlepším a nejznámějším slovenským varhanicím v Evropě a vedle ní Nikolaos Grigoriadis – hráč na trubku, který zvládá jak klasiku, tak populární hudbu. Novinkou letošního ročníku je uvedení lidového muzikálu Kubo v lašském a těšínském nářečí v provedení České scény těšínského divadla. V hukvaldském amfiteátru dostane tato hra svou nejhezčí podobu – v krásných krojích a se samotným lašským králem Zdeňou Vilušem I. v jedné z rolí! A skvělou výpravu za zdrojem Janáčkovy hudby s vítězkou pěvecké soutěže Antonína Dvořáka sopranistkou Veronikou Holbovou a za klavírního doprovodu Michala Bárty doplní vystoupení Tanečního oddělení Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v choreografii Evy Vajsové.

HUDEBNÍ NOCTURNO – PÁTEK 30. 6. / 20.00 / HUKVALDY, OBORA – AMFITEÁTR

Po loňském úspěchu zopakují pořadatelé hudební nocturno, tentokráte s Janáčkovým komorním orchestrem a skvělou hornistkou Kateřinou Javůrkovou. Každý návštěvník obdrží pro plné vychutnání hudebního nocturna pod hukvaldskou oblohou sklenku dobrého vína.

xjanackovy_hukvaldy.jpg.pagespeed.ic.Vu8qYAH_kc

VARHANNÍ KONCERT S HOSTEM – SOBOTA 1. 7. / 15.00 / RYCHALTICE, KOSTEL SV. MIKULÁŠE

Bernadetta Šuňavská, mimořádná varhanice, která dnes patří k nejlepším a nejznámějším slovenským varhanicím v Evropě a vedle ní NikolaosGrigoriadis – hráč na trubku, který zvládá jak klasiku, tak populární hudbu (člen kapely Kryštof).

MUZIKÁL NA LIDOVOU NOTU – SOBOTA 1. 7. / 18.00 / HUKVALDY, OBORA – AMFITEÁTR

Novinkou letošního ročníku je uvedení lidového muzikálu Kubo v lašském a těšínském nářečí v provedení České scény těšínského divadla. V hukvaldském amfiteátru dostane tato hra svou nejhezčí podobu – v krásných krojích a se samotným lašským králem ZdeňouVilušem I. v jedné z rolí!

RODINNÉ ODPOLEDNE – NEDĚLE 2. 7. / 20.00 / HUKVALDY, HRAD – MOTTO

Jeden ze silných inspiračních zdrojů Leoše Janáčka byla lidová hudba, jejíž melodie a rytmy po léta sbíral. Stejně tak si zapisoval intonaci lidské řeči, kterou geniálně zpracoval především ve svých operách. Skvělou výpravu za zdrojem Janáčkovy hudby s vítězkou pěvecké soutěže Antonína Dvořáka sopranistkou Veronikou Holbovou a za klavírního doprovodu Michala Bárty doplní vystoupení Tanečního oddělení Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v choreografii Evy Vajsové.

LIŠKA BYSTROUŠKA OČIMA DĚTÍ

Odpoledne v Hukvaldech nebude jen rodinné, ale také „tvůrčí“. Pro děti je od 13.00 do 16.00 hodin připravena soutěž v kreslení. Soutěž, kde jsou všichni vítězové a všichni budou odměněni. Modelem bude dětem stát sama liška Bystrouška. Výtvarné potřeby pro zachycení podoby Bystroušky dětskýma očima bude na místě připraveno včetně kvalitního zázemí
a pedagogického dozoru. Malí výtvarníci se během své práce dozvědí, že liška Bystrouška
je lyrická bajka určená původně pro děti spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka z roku 1920. A že Těsnohlídek pojmenoval lišku jménem Bystronožka, ale při první publikaci došlo
v textu k chybě a zrodilo se tak jméno Bystrouška, které již zůstalo a mnohé další.

Podrobný program koncertů:http://www.janackovyhukvaldy.cz/cz/festival/program-festivalu/#den1

(nm) TZ