Jak se stravovali naši předkové v moravskoslezském regionu, přiblíží nová výstava

Šířku a rozmanitost tradiční gastronomie Moravy a Slezska představí výstava nazvaná Kulinární tradice moravských a slezských regionů, která návštěvníky seznámí s dobovým zpracováním jednotlivých surovin, přípravou tradičních pokrmů i jejich regionální odlišností. Výstavu je možné zhlédnout v Národním zemědělském muzeu v Ostravě do 31. prosince 2023.

Znáte hnětýnky? Víte, co je slezské nebe? Byli jste někdy na posvícení? Víte, při jaké příležitosti se připravovalo obřadní pečivo? Výstava Kulinární tradice moravských a slezských regionů Vás zavede to tajů kuchyně těchto regionů, kdy názorně prezentuje na vybraných sbírkových předmětech šíři a rozmanitost tradiční gastronomie Moravy a Slezska. Výstava představuje základní zemědělské produkty, jako jsou mléko, luštěniny, brambory, maso a další, a seznamuje se způsoby jejich zpracování a dalšího využití.

Klimatické podmínky daného regionu, stav zemědělství, hospodářský rok a na něj navázané polní práce a obyčeje, náboženské svátky, sociální postavení v rámci společnosti, to vše hrálo nezanedbatelnou roli při vývoji skladby lidové kuchyně. Dostupné produkty z vlastního hospodářství společně s výrobní oblastí daného regionu vytvářely jídelníček, který se vyznačoval spíše rychlejšími, jednoduššími, bezmasými jídly ve všední den a snahou po větší rozmanitosti a bohatosti chodů během svátků, rodinných oslav a hodů.

Cílem našich předků bylo především zasytit se, zpracovat sezonní suroviny a neplýtvat jídlem, což jsou trendy, které nyní opět objevujeme. Postupující industrializace ve 20. století byla spojena s pronikáním městské stravy, rozšířením tištěných kuchařek a změnou životního stylu obyvatel. Zemědělství již nebylo primárním zdrojem obživy, regionální strava se začala měnit a vytrácet. Pokrm připravený ze stejných surovin se v různých oblastech v postupech přípravy obvykle lišil minimálně, třebaže jej stále odlišovalo různé názvosloví.

(nm)