Ke Karvinské hornické nemocnici dorazily první moduly na její nový unikátní chirurgický pavilon

Foto: KHN

Do rozhodující fáze se dnes posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Pro výstavbu pavilonu totiž zvolila nemocnice modulární způsob, se kterým má zkušenosti z roku 2020, kdy velmi rychle vybudovala první obdobnou nemocniční budovu v ČR. Zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu (zhoubných i nezhoubných), jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony má být hotové ještě před létem. První podlaží už zhruba za sedm dní, další pak začátkem května. Následovat bude zastřešení netradiční budovy a vnitřní vybavení.

 

„Nový pavilon bude navazovat zejména na mamografický screening. Současně nabídne nové kapacity pro velmi časté zákroky, jako jsou operace kýly, křečových žil, žlučníku nebo hemoroidů,“ uvedl už dříve ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal. „Půjde o náklady podobné jako u prvního pavilonu, který jsme dokončili v roce 2020. Nyní se ovšem pohybujeme v aktuálních vyšších cenách, to znamená, že investice bude okolo 200 milionů korun,“ uvedl.

 

Modulární nemocniční budova, která se  stane jak druhou v KHN, tak s největší pravděpodobností také teprve druhou nemocniční modulární budovou v celé ČR, bude dvoupodlažní. První patro bude obsahovat oddělení s 25 lůžky. Ve druhém se počítá s operačním sálem provázaným na stávající chirurgické a operační zázemí nemocnice. V případě potřeby bude díky modularitě možné pavilon rozšířit a doplnit i další operační sál.

 

Nemocnice chce v souvislosti s rozšířením operativy posílit také personál. Počítá s přijetím lékařů i zdravotních sester – zejména sálových. Pro ty je aktuálně vypsán 200tisícový náborový příspěvek.

 

Od loňského září už KHN rozšířila služby chirurgické ambulance a chirurgickou operativu, která plynule přejde i do nové budovy. Ta by měla být dokončena v červenci. Na konci července už se počítá s první operací.

(nm)