Dnes si Česká republika připomíná 17. Listopad

Foto: Ostravský Magazín

Tento svátek je po světě známý jako Mezinárodní den studenstva, a v Česku se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, které od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989.

V roce 2000 se v České republice uctívají státním svátkem. Předseda vlády Petr Fiala si ve čtvrtek 17. listopadu připomene odkaz 17. listopadu při pietním aktu na Národní třídě a setká se s disidenty a osobnostmi listopadových dnů.

Letošní dny otevřených dveří v objektech spravovaných Úřadem vlády ČR zakončí prohlídky Hrzánského paláce na státní svátek 17. listopadu. Palác bude otevřen jako už tradičně od 9 hodin, poslední skupina vstoupí do jeho brány v 16 hodin. Historický objekt v Loretánské ulici na Hradčanech nabízí kromě honosných interiérů také jedinečný výhled na malostranské panorama či čerstvě zrekonstruovanou historickou verduru s volavkami z druhé poloviny 17. století.

V Ostravě můžete navštívit vyhlídkovou věž Nové radnice, která měří měří úctyhodných 85,6 metru. Její vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 73 metrů. K dispozici jsou také zdarma dva velice silné dalekohledy.

(nm)