Petra Závadová na půlročním hostování v Ostravě

Foto: Petra Závadová je nejmladší sestrou nejúspěšnější ostravské plavkyně Barbory Závadové. Autor: KPS Ostrava

Petra Závadová je nejmladší sestrou nejúspěšnější ostravské plavkyně Barbory Závadové, která se zúčastnila dvou olympiád (2012 Londýn, 2016 Rio de Janeiro). A aby toho nebylo málo, v KPS Ostrava působila také „prostřední“ ze sester Závadových, Tereza. Všechny tři spojuje, mimo jiné, láska k plavání, vysoká míra snahy o dosažení nejlepších výkonů a velký „cit pro vodu“. Petra Závadová se po několika letech tréninku v Praze, kde se přestěhovala z Ostravy, projevila zájem o návrat do rodného města s cílem pokusit se splnit limit na MEJ pod vedením trenéra Libora Kohuta

 

Petro, jak dlouho se ti v hlavě objevovala myšlenka na návrat do Ostravy a kdy ses definitivně rozhodla, že ji uskutečníš?

V období covidu jsem trénovala většinu času pod vedením pana trenéra Libora Kohuta a tak jsem se přihlásila na Sportovni gymnázium v Ostravě kde jsem byla přijata a až do posledního dne jsem nebyla rozhodnuta zda podat přihlášku do Prahy či Ostravy. Nakonec padla Praha, a tak tato myšlenka pominula na 3 roky. V lednu tohoto roku ke mně tato myšlenka přišla z ničeho nic, ale jak se říká, co se má stát se stane. Tak jsem nad tím začala uvažovat a z ničeho nic jsem už měla vše zařízené a jela na soustředění s KPS Ostrava.

 

V čem se tréninkové podmínky v Ostravě liší od těch pražských?

Podmínky jsou výrazně rozdílné i když by to člověk neřekl. Vidím velký rozdíl v odhodlání trenérů s přípravou plavců a tréninkových podmínkách. V Praze nás bylo opravdu hodně v naší tréninkové skupině a všichni na jiných školách, takže tréninky mohly být pouze v časech, které všem vyhovovali, což znamená brzo ráno a pozdě večer. V Ostravě jsou tréninky také brzy ráno, ale jsou delší a druhý trénink je dříve, takže zbyde i nějaký čas na dodělávání školy.

 

V ostravském klubu trénují nejlepší junioři ČR, je zde mnoho reprezentantů a účastníci evropských, resp. světových soutěží, jak tě jejich tým přijal?

Tým mně přijal super myslím. Jsou to lidi, které znám od malička ať už ze závodů, trénování či školy. K většině z nich jsem měla vždycky blízko, i když jsem bydlela v Praze. Máme společně stejnou lásku pro sport, a to nám pomáhá se pořád zlepšovat a zlepšovat.

 

Jaké jsou tvé cíle pro tuto sezónu?

Můj cíl pro tuto sezónu je mistrovství Evropy juniorů ve Vilniusu. S panem trenérem Kohutem se soustředíme na limit na disciplínu 200 metrů volný způsob od kterého nám chybí necelé 2 sekundy. A já věřím, že se nám to společně podaří!

 

Během tvého působení v Ostravě ses již podílela svými výkony na postupu družstva žen do finále celostátní plavecké ligy, jak se těšíš na finále a jaký je váš cíl?

Já se osobně moc na finále těším už jen z hlediska, že se budu vracet z Austrálie po třech týdnech za ostatními. Naše družstvo žen už na postupech ukázala, že to vyhrát můžeme, ale víme že to určitě nebude zadarmo, ale stejně se moc těším jaké to bude!

 

Jan Pala