Vodní výcvik ostravských profesionálních hasičů i s mořským bobem

Hned čtyři ze šesti ostravských jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se vystřídaly během středy 10.6.2020 ve výcviku na vodní hladině, a to na uměle vytvořeném jezeře na rekultivované haldě v ostravské části Hrabůvka.

Profesionální hasiči ze čtyř ostravských stanic HZS MSK – Zábřeh, Slezská Ostrava, Jih a Fifejdy – si řádně procvičili pomalou i rychlou jízdu v nafukovacích člunech, poháněných silným motorem nebo pádly, a slalom člunů na vodní hladině, záchranu osob (figurantů ve žlutých přilbách) z vody i s použitím páteřní desky. Rovněž pohyb jednotlivců na vodní hladině, především plaváním, ztíženým oproti koupání v plavkách jak nepromokavou kombinézou, tak nafukovací vestou (i když ta plavce nadnáší) a přilbou.

Největší zájem o trénink vyvolal nový prostředek hasičů pro pohyb na vodě Seabob, určený i pro ponor až do hloubky 2,5 metru. Ovládání tlačítky na obou rukojetích a řízení si osvojil každý hasič během několika minut.

Elektromotor dodá mořskému bobu rychlost až 27 km/h, takto umožní jízdu maximálně na 20 minut. Při pomalejších rychlostech vydrží mnohem déle. Nabíjí se zhruba dvě hodiny. Video (HZS MSK): https://www.youtube.com/watch?v=TCpNcVtbQoI

(ab)