Chytře na odpady – od popelnic, přes skautíky po zaměstnavatele

Společně za čisté ulice! Věta, znějící jako populistické volební heslo, je ve skutečnosti výzva Zdeňka Polanského a Luka Orose angažujících se na Ostravsku s projektem Zero Waste City (Město s nulovým odpadem).

„Pilotním projektem bylo vlonin poskytnutí aplikace do chytrých mobilních telefonů, která umožní upozorňovat na plné odpadkové koše, nepořádek kolem nich a černé skládky. Koše se polepovaly QR kódy pro naskenování a zadání jejich polohy,“ vysvětlují autoři, absolventi Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. O projekt je podle nich zájem větší, než očekávali. „Konkrétně přišla například zpráva o znečišťování veřejného prostranství u zastávky tramvají Telekomunikační škola v Porubě, kde je velký pohyb lidí,“ uvádějí Polanský s Orosem.

Jejich cílem je vzbuzovat u veřejnosti environmentální povědomí – aby se začali více zajímat o životní prostředí, spotřebu, odpadky a jejich třídění. „Vysvětlujeme, jak škodlivé jsou jednorázové plasty, co okolí nejvíce škodí. Dali jsme si za úkol změnit svět a možná, že se to pomalu daří,“ tvrdí.

Po pilotním projektu s označovanými popelnicemi se orientují na nejmladší generace. „Pro porubské skauty-vodáky jsme vytvořili odpadový workshop, učíme je jak předcházet vzniku zbytečných odpadů, a jak už ty vzniklé třídit. Chtěli bychom s nimi vyjít do ulic a oblepit QR kódy všechny zbývající odpadkové koše,“ vysvětlují zástupci Zero Waste City.

Dalším jejich polem působnosti se stávají zaměstnavatelé, kterým není lhostejná environmentální problematika. „Firemní politika ve vztahu k odpadkům se mění. Jsme v kontaktu se společnostmi v oblasti IT, které v Ostravě zaměstnávají velký počet lidí. Na míru jim navrhujeme třídící systémy a opatření, jak zlepšit jejich návyky. Že je zbytečné mít u každého stolu koš, když stačí jedno centrální místo pro odpady, kde jsou nádoby na třídění plastu, skla, papíru a ostatního smetí,“ uzavírají.

(nm)