Janáčkův festival letos přiváží velké koncerty s mezinárodními hvězdami

Foto: Štefan Margita. Autor: Lenka Hatašová

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos od 30. května do 3. července nabízí exkluzívní program, který je poctou ke 170. výročí Janáčkova narození a k Roku české hudby – od Smetany přes Dvořáka po Janáčka.

Posluchači se mohou mimo jiné těšit nejen na tři velké symfonické koncerty, ale také na doprovodné festivalové akce. Výstavy v Galerii výtvarného umění Ostrava, v ostravském výtvarném centru Chagall a v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě. Přednášky, festivalové kavárny v Ostravě a Hukvaldech a dokonce se uskuteční i obnovená premiéra jedinečného filmu o Janáčkovi „Lev s bílou hřívou“ (v ostravském Minikinu 31. května).

První dámy festivalu

Festival zahájí 30. května v ostravském Divadle Antonína Dvořáka skvělý Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený špičkovou australsko-britskou dirigentkou Jessicou Cottis, která je mimo jiné uměleckou ředitelkou a šéfdirigentkou Canberra Symphony Orchestra. Ve stejném zahajovacím programu vystoupí britská sopranistka Claire Booth uznávaná pro mimořádnou šíři repertoáru a řadu operních výkonů na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s americkými tělesy Boston Symphony Orchestra a Chicago Symphony Orchestra či s Tokijskou filharmonií.

Rapsodie v modrém

Dalším velkým koncertem bude 6. června „Malé rendez-vous s velkým skladatelem“, tedy hudební setkání s Georgem Gershwinem. „V Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě si posluchači užijí procházku Gershwinovou tvorbou mezi jazzem a klasikou, mezi inspirací Amerikou, Karibikem a Evropou. Unikátní koncert má také skvělé umělecké obsazení. Polskou Filharmonii Opole bude dirigovat Przemyslaw Neumann. Klavírní part, včetně velmi známé a populární Rapsodie v modrém, přednese virtuóz Karel Košárek,“ zve ředitel Janáčkova festivalu Jaromír Javůrek.

Jessica Cottis-autor-archiv umělkyně (1)
Foto: Jessica Cottis. Archiv umělkyně

Ivan Ženatý, Jiří Habart a Sinfonia Varsovia

Do třetice zazní 19. června, opět v DK Poklad, symfonický koncert s luxusním obsazením: housle – famózní Ivan Ženatý, dirigent–soutěžními cenami ověnčený Jiří Habart, průvodní slovo – mezinárodní hvězda Vilém Veverka, který vládne nejen uměním hry na hoboj, ale také mnoha dalšími dovednostmi včetně moderace.

„Společně se skvělým varšavským orchestrem Sinfonia Varsovia uvedeme koncert s podtitulem Klasicismus versus neoklasicismus. Klasicismus budou reprezentovat dva krásné houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta, které zazní v interpretaci stále skvělého Ivana Ženatého. Neoklasicismus zastoupí polská autorka Gražyna Bacewicz s koncertem pro smyčce napsaným roku 1948. A závěr koncertu bude patřit první symfonii Sergeje Prokofjeva zvané Klasická, a to díky inspiraci a reinterpretaci klasického stylu Josepha Haydna. Jsem moc zvědav, jak se nám vše bude dařit a těším se na výsledek,“ říká Jiří Habart, který v roce 2023 exceloval na několika prestižních interpretačních soutěžích světového formátu.

Po úspěchu na Donatella Flick Competition v Londýně uspěl i na Dirigentské soutěži Zoltána Kodályho v maďarském Debrecínu a je považován za vycházející dirigentskou hvězdu. Sinfonia Varsovia bude pod taktovkou Jiřího Habarta hrát poprvé, ale na festivalu se představí již podruhé.

Skvělé hukvaldské finále

Velký program se chystá také do dalších míst Moravskoslezského kraje. Festival vyvrcholí oslavami 170. let od Mistrova narození v Janáčkových rodných Hukvaldech, kde bude mít 28. června světovou premiéru skvostně mezinárodně obsazené baletní představení „Návraty“.

K premiérovému a současně jedinému představení v České republice se sjedou slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková a hvězdy světové balení scény. O den později, tedy 29. června, budou mít návštěvníci Hukvald jedinečnou příležitost slyšet tenoristu, nositele Řádu britského impéria Nickyho Spence. Na závěrečném koncertu 30. června pak v hukvaldské oboře ve festivalové premiéře vystoupí další slavný, především na zahraničních scénách vavříny získávající tenorista Štefan Margita, který vystoupí za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Jana Kučery.

Vstupenky na MHF Leoše Janáčka lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, na portálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v info centrech v Moravskoslezském kraji. Více informací na www.mhflj.czProdej vstupenek už běží.

(nm)