Zahajovací týden v ostravské Vile Grossmann

Nový turistický cíl Ostravy, unikátní Vila Grossmann, má za sebou první, zahajovací týden. Po rozsáhlé rekonstrukci a obnově, která probíhala od konce roku 2021 do března roku letošního, poprvé otevřela své brány pro návštěvníky 4. dubna 2024 a nabídla možnost prohlídek.

V mnoha směrech výjimečnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922–1924 stavitel František Grossmann. Dobový tisk stavbu v době jejího vzniku označil za pohádkový palác, čekal ji však nelehký osud a v závěru mnoho let chátrala. Byla stižena nevhodnými stavební zásahy, objekt byl napaden dřevomorkou, zatékalo do něj.

„Obnova Vily Grossmann je velmi zdařilá a Ostrava tak získala skutečně výjimečnou památku, která stojí za zhlédnutí a návštěvu. Jen v prvních dnech si vilu prohlédlo víc jak dvě stě zájemců. Vila v letošním roce pomyslně oslavila sto let, kolaudována byla výnosem ze dne 28. března 1924. Víc jak dvouletá rekonstrukce objektu obsáhla i precizní postupy celé řady specialistů mnoha profesí, klíčový byl um restaurátorů, zásadní také dobové fotografie poskytující informace o původním vybavení. Náklady na rekonstrukci stavby a přilehlé zahrady přesáhly 132 milionů korun. Krom prohlídek je ale připravován také další kulturní program a pracuje se na dovybavení vily dobovým nábytkem,“ přiblížil Jan Dohnal, primátor města.

Reakce prvních návštěvníků, kteří do vily zavítali, jsou velmi příznivé, památku obdivují a hodnotí její obnovu výrazně kladně. Mnozí z nich také vzpomínají na dobu, kdy vilu navštěvovali jako školské zařízení. Do vily již zavítalo několik milých návštěv z řad žáků, docházejících v tehdejší době do školní družiny i pedagožek a tito návštěvníci tak doplnili informace o původním rozvržení heren. Například v koupelně Grossmannových byla herna s autodráhou a v ložnici stavitele Grossmanna byly umístěny police k uložení stolních her. V místě galerie (kde v předchozích letech došlo k odstranění schodiště) byla zase tělocvična se „žebřinami.“

Detaily obnovy stavby doplnili při prohlídkách v zahajovacím týdnu také hosté, doprovázející návštěvníky spolu s průvodci. Nescházel mezi nimi architekt projektu Daniel Vaněk a jednatel společnosti ARCHATT Jan Všetečka, zajišťující restaurátorské práce. Historické souvislosti pak doplňoval další host, ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková. První prohlídky obohatily i osobnosti kulturního života, byla mezi nimi herečka Kamila Janovičová, herec Jiří Sedláček i herečka a zpěvačka Hana Fialová, návštěvníkům i zazpívala. Nejen na otázky, týkající se rekonstrukce vily, pak dostali odpovědi návštěvníci vily při prohlídkách s průvodci a primátorem města Janem Dohnalem i náměstkyní primátora Hanou Tichánkovou. V průběhu prohlídek návštěvníky například zajímalo, jak vypadalo okolí vily ve 20. a 30. letech minulého století, obdivovali monumentální, původní kotel, ale i půdní prostory či různá technická zdokonalení (výsuvné rolety, stínění a větrání) a mnohé další. Vše vystihující byla možná reakce jednoho z návštěvníků, účastnícího se nedělní prohlídky, který se loučil se slovy „děkujeme, bylo to krásné.“

Vila Grossmann zve k návštěvě i nadále, lidé si ji aktuálně mohou prohlédnout od pátku do neděle v době od 10 do 18 hodin. Provoz Vily Grossmann zajišťuje městská společnost Černá louka.

A pomyslné narozeniny oslaví v letošním roce i Mobilní hospic Ondrášek, pečující o nevyléčitelně nemocné dospělé i dětské pacienty v jejich domácím prostředí již dvacet let, jenž bude podpořen i díky zahajovacímu týdnu ve Vile Grossmann.

Mobilní hospic Ondrášek založila v roce 2004 JUDr. Sylva Vartová po vlastní zkušenosti, jméno dostal hospic po jejím synovi – Ondrášek. V prvním roce měl Mobilní hospic Ondrášek jednoho zaměstnance, zdravotní sestru. Nyní se stará o nevyléčitelně nemocné tým více než 40 pracovníků a dobrovolníci. Poskytují odborné sociální poradenství, provází v období po úmrtí blízkého člověka, zajišťují odlehčovací službu Ondrášek, ale také vzdělává odbornou i laickou veřejnost. Mobilní hospic Ondrášek je též autorem kampaně Dožít DOMA, informující obyvatele o možnostech mobilních hospiců v ČR.

Dle Národního onkologického programu v průběhu života onemocní každý třetí člověk v české republice rakovinou, ročně v zemi na toto onemocnění zemře 27 tisíc lidí. V rámci dvacátých narozenin chystá Mobilní hospic Ondrášek spektrum akcí, dárek k narozeninám mohou věnovat další dárci, detailněji viz https://www.mhondrasek.cz/20let/. Město Ostrava projekty Mobilního hospice Ondrášku podporuje řadu let.

(ab)