Kraj podpoří dobrovolné hasiče a patří mezi ně i ti z Orlové-Města

SDH Orlová-Město

Únorová čtyřmilionová podpora dobrovolným hasičům v Moravskoslezském kraji nestačila k pokrytí ani poloviny žádostí o podporu na nákupy vybavení, pořádání soutěží a prezentací nebo udržování historické požární techniky. V červnu rak radní rozhodli o dalších více než pěti milionech do tohoto sektoru. Dojde také na SDH Orlová-Město!

„Naše sbory dobrovolných hasičů považujeme za důležité partnery profesionálních jednotek. Už se nesčetněkrát potvrdilo, jak je jejich činnost pro společnost velmi důležitá. Jejich podporu tedy považuji za nutnou,“ informoval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Na kraj podle něho přišlo celkem 149 hasičských žádostí o dotaci, ale vyhovět se dalo 65. „A dalších čtyřiaosmdesát jich zůstalo na řadě. Díky navýšení alokace o 5,28 milionu korun budeme moci vyhovět mnohem více zájemcům,“ řekl hejtman Vondrák.

Mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová uvedla, že k úspěšným se mohou počítat i dobrovolní hasiči z Orlové-Města. Ti původně skončili pod čarou, ale uvolnění dalších peněz z krajské finanční rezervy to změnilo. „Kraj přispěje na jejich projekt Soutěžíme za každého počasí,“ doplnila mluvčí Birklenová.

SDH Orlová-Město

SDH Orlová-Město plánuje za dotaci z Moravskoslezského kraje pořídit party stan. „Abychom mohli uspořádat akce i za špatného počasí. Chceme stan o rozměrech pět krát deset metrů, pod nějž se mohou účastníci a hosté schovat před deštěm, anebo vedrem. Bude to znamenat výrazné zkvalitnění naší činnosti,“ řekl starosta sboru Petr Durčák. Podpora z kraje, jak poznamenal, to bude pro tyto hasiče první. Orlová jim však pomáhá stabilně. „Horší je to ale ve městě s členskou základnou. Je zde více aktivit než na vesnici a sehnat nové hasiče je těžké. Děti sedí u počítačů a s dospělými, kteří by chtěli něco dělat ve svém volném čase a zadarmo je také problém,“ postěžoval si starosta sboru Durčák.

SDH Orlová – Město letos například organizoval květnovou soutěž pro muže a ženy v požárním útoku. „My sice nyní ženské družstvo nemáme, ale chlapi si vedou dobře. Jsou v lepším průměru,“ uvedl starosta sboru Durčák. Na podzim podle něj připraví hasiči tradiční smažení bramboráků přímo ve své zbrojnici.

„Krajské prostředky podpoří i další akce dobrovolných hasičů. A to soutěže v Proskovicích, Světlé Hoře a Krnově,“ sdělil v souvislosti s rozhodnutím rady navýšit hasičské dotace náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania. Peníze z kraje se dostanou rovněž do SDH v Petřvaldu, Vendryni, Štěpánkovicích, Kravařích či Jakubčovicích.

(nm)