Zoo Ostrava upořádala další ročník odborné konference, letos online formou

Odborná konference je určena pedagogickým pracovníkům a ostravská zoologická zahrada ji pořádá už čtrnáctým rokem, pravidelně na začátku prosince. Akce se dlouhodobě těší velkému zájmu (nejen) učitelů (nejen) z Moravskoslezského kraje. V posledních letech se na ni hlásí více než 150 zájemců z moravskoslezského regionu i dalších míst republiky a dokonce ze Slovenska. O letošní online konferenci projevilo zájem 174 pedagogů. Cílem akce je upevňovat a rozvíjet dlouhodobou spolupráci škol a dalších volnočasových zařízení pro děti se zoologickou zahradou v oblasti vzdělávání a představit významnou úlohu moderních zoo na poli ochrany přírody.

Vzdělávání dětí a osvěta široké veřejnosti v oblasti ochrany přírody a problematiky ohrožených druhů je vedle záchranných chovů v lidské péči i ochranářských aktivit přímo ve volné přírodě velmi důležitá a nedílná součást práce pokrokových zoologických zahrad. Učitelé a další pracovníci realizující volnočasové aktivity pro děti nám pomáhají v úsilí šíření myšlenek zodpovědného a environmentálně šetrnějšího způsobu života a zapojování do ochrany životního prostředí.

Přípravy konference, kterou ostravská zoo pořádá ve spolupráci s Klubem ekologické výchovy, probíhaly už od konce léta a pracovníci zoo doufali, že proběhne jako obvykle. Se zhoršující se epidemiologickou situací začalo být její konání nejisté a organizátoři zvažovali, zda se letos vůbec uskuteční. Nechtěli ale přerušit kontinuitu, proto se rozhodli uspořádat ji distanční formou.

Program konference je za normálních okolností rozdělen na dopolední část s příspěvky přednášejících a odpolední část spojenou s prohlídkou zoo. Přestože letos proběhla konference distanční formou, snažili se organizátoři zachovat strukturu akce i pestrý program. V „dopolední“ části zazněly příspěvky zástupců Moravskoslezského kraje, České zemědělské univerzity Praha, několika záchranných projektů podporovaných Zoo Ostrava a samozřejmě zástupců pořádající Zoo Ostrava. „Odpolední“ část pak proběhla formou virtuální prohlídky po zoo, která představila účastníkům novinky přímo v areálu, a to zejména nové vzdělávací prvky a nové expozice.

Organizátoři věnovali letošní ročník konference nedávno zesnulému řediteli Zoo Ostrava Petru Čolasovi, který vzdělávací aktivity zoo dlouhodobě podporoval a spolupráce s učiteli si velmi vážil.

Realizaci konference finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR a Moravskoslezský kraj. Záštitu nad ní opět převzala náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová.