OSTRAVA ZAŽIJE PODRUHÉ FESTIVAL HISTORIE, ARCHITEKTURY A PŘÍRODY

Spolek Pestré vrstvy přichází po loňském pilotním ročníku podruhé se stejnojmenným vlastivědným festivalem. Program nabídne od 15. do 19. května celkem čtrnáct dílčích akcí a kromě komentovaných prohlídek a přednášek uvede besedy, komponované večery nebo výstavy.

Letos bude festival nejen bohatší, ale troufnu si říct, že i kvalitnější než v předešlém roce. Velmi jsme dbali na výběr jednotlivých bodů programu, který vytváříme prakticky již od loňského prvního ročníku. Pečlivě hledáme a vybíráme hosty besed a přednášek nebo lokace komentovaných prohlídek,“ říká organizátor festivalu Jan Lenart.

Festival zahájí středeční vernisáž výstavy Krajina břidlice v Planetáriu Ostrava, která představí málo známou krajinu Nízkého Jeseníku. V dalších dnech vystoupí například známý Petr Přendík, kronikář Ostravy-Jihu, který v kině Luna srovná historické fotografie se současnými. V pátek do Ostravy Pestré vrstvy přivezou úspěšný amatérský film O zaniklé Karviné.

„Za vrchol festivalu považujeme komponovaný večer nazvaný Stará Slezská v řetízkové šatně Dolu Michal, na který přijali pozvání ostravský badatel Marek Piętoň a uznávaný fotograf zdejšího industriálu Boris Renner,“ uvádí za organizátory Tomáš Majliš.

Víkendovou část programu představuje série komentovaných prohlídek zaměřených na historii a krajinu v Poodří, centru města, Slezské Ostravě či Zábřehu. Sobotní večer dále zpestří v Planetáriu přednáška člena České astronomické společnosti Tomáše Kubicy o světelném znečištění či povídání o historii ostravských panelových domů s Marianem Liptákem v moravskoostravské Refill kanceláři.

(ab)