Za týden začíná festival Souznění. Letos s programem od Ledeckého přes Dřízgovou po světovou premiéru skladby v neobarokním stylu

Foto: Nerez a Lucia. Foto archiv umělců

Jubilejní už pětadvacátý ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel přinese letos od 6. do 10. prosince na několika místech Moravskoslezského kraje, který je generálním partnerem festivalu, dosud nebývalou směsici folkloru, popu, folku, rocku a klasiky, okořeněnou premiérou nové skladby v neobarokním stylu, živým betlémem, příchodem Tří králů nebo pochůzkami s koledou.

V hlavním programu najdou posluchači a diváci namátkou Janka Ledeckého s Bandem a Nosticovým kvartetem v Domě kultury ve Frenštátu pod Radhoštěm, mezzosopranistku Evu Dřízgovou, sopranistku Veroniku Rovnou, basbarytonistu Gustáva Beláčka, cimbalistu Daniela Skálu a seskupení Aerea Enslemble v evangelickém kostele ve Frýdku, Tomáše Kočka s Orchestrem v Kunčicích pod Ondřejníkem (Beskydský H-RESORT) nebo legendární Nerez s Lucií Šoralovou ve Studiu I Českého rozhlasu Ostrava, kde už příští středu (6. 12.) v 19:30 celý festival začne.

Zajímavý program představí soubor Agapé ze srbského Nového Sadu, se kterým zpívá i vynikající zpěvačka více žánrů Anna Zorňan. Stejně jako Agapé předvedou špičková vystoupení také uznávané folklorní soubory a cimbálové muziky, jako je například Dyjavan ze Znojma nebo Ľudová hudba Beskyd z Oravské Poľhory (Slovensko) a kvalitní regionální soubory, sbory a muziky – Ondřejníček, Valášek, Valašský vojvoda, Cantamus a další. K adventnímu a vánočnímu festivalu bude patřit také jarmark tradičních řemesel či krajová gastronomie.

foto-Janek Ledecký_foto Ice Music
Foto: Janek Ledecký, autor Ice Music

Vedle už zmíněných míst se festivaloví diváci mohou těšit na pěkný program s interprety z domova i zahraničí v obcích Kozlovice a  Hukvaldy, kde vystoupí také hosté Hukvaldského potlachu, například harfistka Ivana Švestková, zpěvačky Izabela a Šarlota Jati nebo cimbálová muzika Tragač.

Hrát a zpívat se bude i ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Interpreti festivalu Souznění Agapé a Dyjavan tam vystoupí v rámci Vánočního jarmarku.

„Třešničkou na dortu letošního programu je premiéra zcela nové moderní skladby Rorate coeli desuper – Rosu dejte, nebesa shůry nebo také Dej rosu, nebe nad námi – od cimbalisty Daniela Skály, který ji zkomponoval pro náš letošní jubilejní 25. ročník,“ doplnil ředitel a dramaturg festivalu Souznění Zdeněk Tofel s tím, že mezinárodně oceňovaný interpret a skladatel, mezi jehož největší skladatelské počiny patří Koncert pro cimbál a komorní orchestr, Miniatury pro cimbál a klarinet nebo duet Cimbálové rozepře, se nechal inspirovat textem adventního zpěvu.

Agapé z Noviho Sadu, Srbsko, foto archiv umělců
Foto: Agapé z Noviho Sadu, Srbsko, archiv umělců

„Objednat si zcela novou skladbu od skladatele soudobé hudby není vůbec samozřejmé. O to více mě potěšilo, že se tak skutečně stalo. Skladba odkazuje na starou českou tradici provozování takzvaných rorátů, prastarých zpěvů a ranních mší konaných v období adventu. Kompozice je napsána v neobarokním stylu,“ vysvětlil přímo autor Daniel Skála. Premiérově skladba zazní během druhého dne festivalu Souznění (7. 12.) v rámci programu „Laudamus Te“ ve frýdeckém evangelickém kostele.

Celý program a podrobnosti na: www.souzneni-festival.cz Sledujte nás také na YouTube kanálu Souznění a na vlnách Českého rozhlasu Ostrava.

Generálním partnerem MF Souznění je Moravskoslezský kraj. Hlavními partnery jsou statutární město Frýdek-Místek, město Frenštát pod Radhoštěm a obce Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice a Hukvaldy.

(nm)