JAK SPRÁVNĚ PŘIPRAVIT AUTO NA ZIMU

Zima přináší nejen sníh, kouzelné Vánoce a příchod Nového roku, ale pro řidiče také spoustu povinností. Jednou z nich je důkladná příprava osobního automobilu na toto roční období. Správná výbava je obzvlášť pro řidiče v zimě nepostradatelná. Její součástí by měla být malá polní lopatka, případně nějaká pevná podložka, která pomůže v případě, pokud vůz zapadne třeba do závěje. Rozhodně se pak vyplatí mít v autě škrabku, smetáček, rozmrazovač zámků, silné lano a samozřejmě sněhové řetězy.

KVALITNÍ STĚRAČE

V zimě dostává pryž zabrat nejvíce a přitom potřeba dobrého výhledu je v tomto ročním období na místě. Pokud již máte stěrače opotřebené, vyměňte je právě teď. Obecně se jejich výměna doporučuje jednou ročně. Ideální je přitom vyměnit celou stírací lištu. Rozhodně neodstraňujte námrazu na čelním skle stěrači, výrazně se tím snižuje jejich životnost. Stěrače musí stírat a ne jen rozmazávat.

SNĚHOVÉ ŘETĚZY

Ideálně jsou ty kovové. V žádném případě nepoužívejte sněhové řetězy na nezasněžené cestě nebo vozovce, kde je rozježděný a roztátý sníh. Tímto způsobem můžete poškodit pneumatiky. Do hor se bez sněhových řetězů vůbec nepouštějte.

PRIORITNÍ ŠKRABKA, ODMRAŽOVAČ A SPREJ

Je základem zimní výbavy. Vzpomenete si na ni hned, jakmile přijdete k autu a uvidíte na okně sníh a ledovou krustu. Někteří lidé používají staré kreditní karty, někdo obal od CD, ovšem nejpříjemnější je škrabka, která má ruku chráněnou rukavicí. Námraza může překrýt celý vůz a vy si ani nemůžete vůz odemknout. To pak pomůže hlavně odmrazovač zámků a skel. Všechny zámky raději dopředu pořádně naolejujte. Zamrzlé okno může rozmrazit i chemie. Na benzinkách prodávají speciální spreje, kterým led neodolá.

ZÁZRAČNÁ TYČINKA

Pozor na přimrzlé dveře. Ty vás mohou pořádně potrápit. Dobré je ošetřit těsnění například indulonou. Na benzinkách můžete ale koupit i lůj k potření gumových těsnění. Jde o tyčinku podobnou pomádě na rty.

 PLACHTA NA OKNA A ZÁZRAČNÉ UBROUSKY 

Skvělým řešením proti ranní námraze na oknech je plachta. Stačí ji přivřít do dveří a na okně přidržet stěrači. Místo plachty lze použít také karton. Mlží se vám okna a nevíte, co s tím? Stačí si pak koupit speciální ubrousky, kterými se okna otřou zevnitř a je po problému.

SMETÁČEK A PÍSEK

Pro bezpečnou jízdu je nutné smést sněhovou pokrývku na střeše. Sněžná čepice na střeše totiž za vámi může utvořit neprůhlednou sněžnou clonu a při prvním prudším zabrzdění vám úplně zasype kapotu.

Pro případ nouze je dobré mít ve voze pytlík s pískem, který se může na ledu nasypat pod kola. Také malá lopatka, kterou odházíte sníh, se bude hodit.

VOSKY NA OCHRANU

Jsou to speciální zimní přípravky pro ošetření litých kol pro ty, kdo na nich mají nazuté zimní pneumatiky. Vosk ochrání disky před zanášením.

GUMOVÉ KOBEREČKY

Textilní koberečky jsou v zimě naprosto nevhodné, protože se velmi rychle nacucají vodou. Proto jsou praktičtější ty gumové. Případně se dá aspoň použít gumová podložka.

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Kontrola technického stavu vozu v servise, která přijde na pár stovek, se vyplatí. V rámci servisních akcí mnoho značek nabízí i slevy na náhradní díly a příslušenství. Právě tato doba tak může být příhodná pro nákup střešních nosičů, držáků lyží, střešních boxů, nebo jen gumových vkládaných koberců či praktické gumové vložky do zavazadlového prostoru, která ochrání čalounění před znečištěním a poškozením.

(red)