Vzdělávací program SeniorOVA akademie je u konce

Cyklus celkem jedenácti přednášek a dvou exkurzí má za sebou dvacet osm ostravských seniorů, kteří byli od začátku září součástí preventivního vzdělávacího programu ostravských strážníků s názvem SeniorOVA akademie. Dnes pak z rukou primátora statutárního města Ostravy všichni převzali certifikát o absolvování akademie v rámci slavnostního ukončení programu.

Městská policie Ostrava sází na prevenci. Nejinak je tomu i v prevenci zaměřené na seniory. Senioři se totiž mnohdy stávají snadným cílem pachatelů trestné činnosti.

Jednou z preventivních aktivit ostravských strážníků zaměřených na edukaci seniorů v oblasti bezpečnosti je i vzdělávací program s názvem SeniorOVA akademie. Ten běžel od září a obsahoval jedenáct přednášek zaměřených na zvyšování právního vědomí, forem trestné činnosti páchané na seniorech, zvládání mimořádných situací či poskytování první pomoci. Součástí programu byly rovněž exkurze na pracovištích hipologů a kynologů Městské policie Ostrava a na budově 112.

Vzdělávací program SeniorOVA akademie byl ukončen právě dnes závěrečnou konferencí a slavnostním aktem v podobě předání certifikátu.

Celkem dvacet sedm žen a jeden muž převzali z rukou primátora statutárního města Ostravy Jana Dohnala certifikát o absolvování akademie.

„Preventivní aktivity mají klíčovou roli v boji s protiprávním jednáním. Tento specifický program městské policie cílí na zvlášť zranitelné oběti a jeho účastníci získali širokou škálu informací, které jim případně pomohou se rozhodnout, jak řešit potenciální krizové situace. Informování seniorů o aktuálních trendech protiprávního jednání a hlavně způsobu, jak mu předejít, má v tomto směru nezastupitelný význam. Cením si toho, že naše městská policie nabízí zájemcům tak komplexní preventivní aktivitu,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

V rámci cyklu jedenácti přednášek a dvou exkurzí získali účastníci akademie od strážníků a odborných lektorů množství teoretických, ale i praktických rad, jak nejlépe ochránit sebe, své bezpečí, a to doma, na ulici a u „moderních“ seniorů rovněž v kybernetickém prostředí.

Absolventům akademie rovněž osobně poblahopřál i zástupce ředitele Městské policie Ostrava Petr Zukal. K vzdělávacímu programu uvedl: „Věřím, že rozsah informací získaných na tomto vzdělávacím programu pomohl zúčastněným seniorům nejen ke zvýšení úrovně jejich právního vědomí, ale i samotného pocitu bezpečí.“

Průběh vzdělávacího programu a rozsah sdělených informací kladně hodnotili i samotní účastníci akademie. „V průběhu akademie jsem se dozvěděla množství nových informací, jakým způsobem mám chránit své bezpečí. Taky se mi líbila ukázka výcviku služebních psů a koní,“ uvedla devětaosmdesátiletá Zdenka Kristiánová.

Pro seniory, jež absolvovali akademii, připravují ostravští strážníci již nyní navazující vzdělávací program, který bude spuštěn v jarních měsících příštího roku. V rámci tohoto navazujícího vzdělávání se strážníci-preventisté zaměří na aktuální tematické celky týkající se bezpečnosti seniorů.

Preventivní vzdělávací projekt SeniorOVA akademie byl realizován díky finanční podpory Ministerstva vnitra a statutárního města Ostravy.