Ve Světě techniky se předávaly ceny pro nejlepší mladé chemiky

V ostravském Velkém světě techniky proběhlo slavnostní vyhlášení regionálního kola soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika České republiky“. V Ostravě soutěž pořádá Střední průmyslová škola chemická ak. Heyrovského Ostrava. Čtyři nejúspěšnější žáci z regionálního kola postupují do celostátního finále v Pardubicích. I díky přípravným kurzům, které soutěžící absolvují v laboratoři Světa techniky, mají zástupci našeho kraje opět šanci obsadit nejvyšší příčky.

Vyhlášení regionálního kola soutěže proběhlo ve Velkém světě techniky již podruhé. Volba tohoto místa nebyla náhodná, Svět techniky totiž se Střední průmyslovou školou chemickou Ostrava dlouhodobě spolupracuje. „Celá aktivita se nám velmi líbila, proto jsme se s organizátory soutěže dohodli, že u nás proběhne nejen vyhlášení regionálního kola, ale pomůžeme také s přípravou soutěžících zejména na celostátní finále v Pardubicích,“ říká ředitel Světa techniky Jakub Švrček. Dnešním dnem tak tedy spolupráce na tomto ročníku soutěže nekončí. Soutěžící, kteří postupují do celostátního finále, totiž ještě absolvují rozšiřující kurz práce v laboratoři. Ten je má připravit na vypjaté červnové finále. Soutěžící, kteří se umístili na prvních třech příčkách, navíc vyhráli vstup do expozic Malého světa techniky U6.

Do loňského celostátního finále postoupili z našeho regionu čtyři soutěžící. Ti v obrovské konkurenci obsadili první, druhé, deváté a čtrnácté místo. „Naše škola organizačně zajišťuje již sedmý ročník regionálního kola soutěže. Je to celoroční práce, ale vždy se snažíme postupovat především tak, aby naši soutěžící byli nejen vědomostně, ale také prakticky dobře připraveni,“ upřesňuje za organizátory Dana Vaňková ze Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského v Ostravě.

Letošní celostátní finále, do nějž z celé republiky postoupilo 40 soutěžících, se uskuteční 12. června v prostorách Fakulty chemicko – technologické Univerzity Pardubice. Soutěž se právě v Pardubicích pořádá již od roku 2007, kdy se místní Střední průmyslová škola chemická ve spolupráci s partnery rozhodla uspořádat soutěž, která by rozvíjela tvůrčí schopnosti žáků 9. tříd a zároveň představovala chemii jako zábavnou a hravou disciplínu, která má budoucnost.

(nm)