Vánoce v ostravsko-opavské diecézi

„Pojďme šířit světlo pokoje,“ vzkazuje před Vánoci biskup Martin David. Ten prožije Štědrý večer s klienty charitního azylového domu sv. Františka v Ostravě-Vítkovicích. Kromě bohoslužeb se návštěvníci můžou do některých kostelů vypravit též na tzv. živé betlémy nebo pro Betlémské světlo.

Na adventním věnci hoří už čtvrtá svíce a pro farnosti to znamená, že je nejvyšší čas přichystat kostely na Vánoce. Předvánočním úklidem totiž procházejí nejen domácnosti, ale i křesťanské chrámy. Na většině míst se svolávají dobrovolnické brigády, při kterých se staví a zdobí vánoční stromky. „U nás si jeden stromek budou moct ozdobit i děti,“ přibližuje farář z Frenštátu pod Radhoštěm P. Mariusz Tomasz Banaszczyk. V tamním kostele sv. Jana Křtitele se sejdou den před Štědrým dnem, v pátek 23. prosince dopoledne. Do té doby pokračuje i duchovní příprava farnosti při adventních mších svatých.

Bohoslužby s biskupem Martinem

Křesťané věří, že s narozením Ježíše přišla na svět též naděje na věčný život. Hlavním dnem této slavnosti je první svátek vánoční – 25. prosinec. Tradičně se ale začíná slavit už se stmíváním na Štědrý den. Proto první vánoční bohoslužby začínají na Štědrý den odpoledne a bývají obvykle připraveny obzvlášť pro rodiny s dětmi. Třeba v ostravské katedrále Božského Spasitele začíná první vánoční mše už v 15 hodin a součástí bude i žehnání svíček, které si pak rodiny vezmou ke štědrovečerní večeři.

„Poselství Vánoc vypráví o lásce, která se dává v narozeném betlémském dítěti, poselství o pokoji betlémské noci, který se šíří v podobě betlémského světla do celého světa. K tomuto základnímu a po staletí neměnnému poselství Vánoc se můžeme všichni připojit. Nepotřebujeme k tomu mnoho – stačí úsměv, vlídné slovo, vstřícné gesto. Rozdělení, příkopů a bariér je v naší společnosti mnoho, pojďme šířit světlo pokoje, porozumění a pochopení,“ vzkazuje k letošním Vánocům biskup Martin David.

Biskup Martin David prožije Štědrý večer spolu s lidmi bez domova, kteří nacházejí útočiště v Charitním domě sv. Františka v Ostravě-Vítkovicích. Večer se přesune na půlnoční do katedrály Božského Spasitele v Moravské Ostravě, mše začíná přesně o půlnoci. Na stejném místě bude biskup Martin David slavit i mši svatou na Boží hod vánoční (v 9:30). Na svátek sv. Štěpána 26. prosince biskup přejede do opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, mše svatá tam začne v 8:30. Biskupství připravilo též rozpis vánočních bohoslužeb v celé diecézi, k nalezení je na tomto odkazu (https://doo.cz/posledni-zpravy/5592-prehled-vanoce-mse-2022.html) nebo po sejmutí QR kódu.

Dřevěné i živé betlémy

Kromě bohoslužeb se kostely stanou také místem předávání Betlémského světla. Na Štědrý den se takto otevřou třeba kostely v Melči (od 12 do 17 hod.), Starém Městě u Bruntálu (od 12 do 13 hod.) nebo v Hukvaldech-Rychalticích (od 9:30 do 14 hod.). Místecká farnost zve všechny lidi dobré vůle na setkání s názvem „Půjdem spolu do Betléma“, které začne na Štědrý den v 15 hodin na náměstí Svobody u vánočního stromu. Kromě rozdávání Betlémského světla je v plánu i zpěv koled, duchovní slovo a požehnání městu. Další události jsou například zde (www.betlemskesvetlo.cz).

Na některých místech se na Štědrý den uskuteční také tzv. živé betlémy – vánoční hry či průvody na motivy biblických událostí o Ježíšově narození. V Bohuslavicích u Hlučína začíná Živý betlém na Štědrý den ve 13 hodin na farní zahradě, v Ludgeřovicích se ve stejný den vánoční příběh začne vyprávět v 15 hodin a naváže na něj vánoční dětská mše svatá v 15:30.

Některé farnosti také v mimořádných časech zpřístupňují své kostelní betlémy. Vyhlášená je betlémská scenérie v novojičínské Španělské kapli (u nemocnice), která bude přístupná od 25. 12. do 1. 1. 2023 v časech 10.00 – 11.30 a 14.00 – 16.00. V době od 2. do 6. 1. odpoledne pak od 15.00 do 16.30. Například v bíloveckém kostele sv. Mikuláše můžou příchozí betlém obdivovat 25., 26., 31. 12. a 1. 1. vždy mezi 15.00 – 18.00. Biskup Martin David také převzal záštitu nad 19. ročníkem výstavy betlémů, kterou ve Frýdku-Místku pořádá v areálu 8. Základní školy Tiskárna Kleinwächter. 222 betlémů tam bude k vidění 26. prosince (13.00 – 18.00) a 27. prosince (10.00 – 18.00).

Modlitební setkání k třicátému výročí vzniku ČR spojí různé církve

Na Nový rok, v neděli 1. ledna, se pak chystá v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě Ekumenická bohoslužba k výročí 30 let od vzniku samostatné České republiky. Ke společné modlitbě za náš národ a jeho představitele se sejdou zástupci křesťanských církví, které působí v Ostravě. Modlitebnímu setkání, které začne v 16 hodin, předsedá biskup Martin David.