Rozsáhlé vodohospodářské stavby v Plesné i Svinově jsou u konce

Město Ostrava systematicky pokračuje v obnově a rozvoji vodovodní a kanalizační sítě. Aktuálně bylo dokončeno odkanalizování jižní části Svinova a výstavba kanalizace v Plesné bude finalizována v závěru září.

„Investice do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury patří mezi největší investice města vůbec, v posledních letech se částky pohybují kolem 600 milionů korun ročně. Jedná se o stavby technicky i organizačně velmi náročné, zároveň jsou ale zásadní pro místní obyvatele i životní prostředí. Po více než dvou letech jsme úspěšně dokončili stavby ve Svinově i Plesné, dohromady za bezmála 267 milionů korun. Obě stavby provázely místní specifika, děkujeme proto místním za trpělivost. Zároveň jsme však rádi, že se nám podařilo stavby zkoordinovat s jinými aktivitami, a díky tomu dochází souběžně či v návaznosti také k modernizaci místních cest i chodníků,“ konstatovala Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.

Ostrava-Plesná má mimořádně složitý a kopcovitý terén. Přibližně pět set domů je zde rozmístěno nejen v údolí, ale hlavně v kopcích a stráních. Budování kanalizace zde proto bylo mimořádně náročné, některé části byly dokonce raženy hornickým způsobem. Pro Plesnou je to jednoznačně největší investiční a stavební akce za několik desítek let. Předmětná stavba řešila odvedení splaškových vod z hlavní části městského obvodu, Nové Plesné a Staré Plesné. Odpadní vody z této lokality jsou svedeny do čerpací stanice Žižkov, která byla vybudována v rámci předchozí stavby a dále přečerpány do kanalizace v Martinově, která ústí na Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze. V těchto dnech se dokončují poslední asfaltace či probíhá osazování technologií čerpacích stanic.

Celková délka kanalizačních stok v rámci této stavby je 7133,8 m, přičemž část stavby byla realizována otevřeným výkopem (6804,3 m) a část byla ražena hornickým způsobem (329,5 m). Součástí stavby bylo také vybudování 2 nových čerpacích stanic (v ul. Nad Plesenkou a Na Milířích). Projektantem byla společnost Projekt 2010 s.r.o. a zhotovitelem KR OSTRAVA a.s. Cena díla dle smlouvy včetně uzavřených dodatků činí 208, 237 milionů korun bez DPH.

Také Svinov byl jedním z ostravských obvodů, kde probíhaly rozsáhlé zemní práce na inženýrských sítích. V jižní části Svinova se jednalo o rekonstrukci stávající jednotné kanalizace a rekonstrukci vodovodních řadů včetně kanalizačních a vodovodních přípojek ve veřejném prostranství v k. ú. Svinov, na ul. Bratří Sedláčků, Axmanova, Hrabyňská, Hečkova, Krůčkova a Králka a výstavbu jednotné kanalizace v ulici Navrátilova. Součástí stavby je výstavba 2 objektů čerpacích stanic včetně výtlačných kanalizačních řadů. Stavbou dojde ke zrušení dvou výustí a pro další dvě se jedná o podmiňující stavbu. Kromě vodohospodářských prací zde byly provedeny finální asfaltové povrchy komunikací v bočních ulicích Axmanova, Hrabyňská, Hečkova, Krůčkova a Králka včetně zpevněných ploch kolem čerpacích stanic. V ulici Bratří Sedláčků se také rekonstruovala komunikace a chodníky v režii ÚMOb Svinov.

Celkem se zde vybudovalo 4,603 kilometrů všech sítí, z toho kanalizace 1,788 km, výtlačné řady 566,3 m, vodovod 1,443 km, kanalizační přípojky 516,6 metru a 289,5 metrů vodovodních přípojek.

Rozpočtové náklady stavby byly 58,354 milionu korun bez DPH, z toho město Ostrava zaplatilo 33,001 milionů korun jako neuznatelné náklady a Ministerstvo financí částku 25,353 milionu korun jako uznatelné náklady. Zhotovitelem projektu byla společnost HYDROSPOR spol. s. r.o.

V Ostravě je celkem 918 kilometrů kanalizační a 1068 kilometrů vodovodní sítě. Jejich vlastníkem je město Ostrava.