Řekněte Ne, životu v kleci!

Věděli jste, že člověka s autismem na první pohled nepoznáte? V porovnání se zdravým člověkem jen trochu jinak vnímá svět. Nedokáže pochopit, proč by si měl v místnosti sundat čepici. Neví, proč by se vám měl dívat během hovoru do očí. Takových drobností je mnohem víc a každému činí problém něco jiného.

Ve společnosti se na ně proto často většina lidí kouká přes prsty, nerespektuje jejich potřeby a tím odsuzují je a celou jejich rodinu k životu v izolaci. Na okraji společnosti. V omezeném životním prostoru. V kleci. Kleci sociální nebo i v dnešní době fyzické.

Ano i v dnešní době 21. stolení se stává, že člověk žije v kleci – člověk s autismem, který potřebuje vysokou míru podpory, má specifické potřeby, je agresivní a neexistuje pro něj bezpečný prostor pro život.

Málokdo najde sílu tyto klece překonat. Ať už samotný člověk s autismem, jeho rodiče nebo prarodiče. Často to bez pomoci druhých nejde.

„Pojďme to změnit. Zapomeňte na předsudky a pomozte nám bourat klece, ve kterých žijí dospělí i děti s autismem a jejich rodiny. Světový den porozumění autismu (2. duben) tomu nahrává,“ vyzval veřejnost ke změně ředitel neziskové organizace Mikasa Michal Panáček.. Už pomalu přesouváme z klecí všechna zvířata, ale na lidi bychom zapomněli?

Mikasa upozorňuje na problém autismu ve společnosti mimo jiné i výstavou fotografií ve Fóru Nová Karolina, kde bude od 1. 4. umístěna výstava fotografií. Zároveň s výstavou se zveřejní také video, které by mělo na celou problematiku upozornit.

https://www.youtube.com/watch?v=em6XECpRUNE

(ab)