Projděte se adventní Ostravou a dopřejte si netradiční vánoční zážitek

Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.
Během vyprávění průvodců se návštěvníci vrátili do časů, kdy Vánoce nebyly o novodobém shonu a honěním za dárky a kdy ulice města byly osvětlené neonovými poutači luxusních obchodních domů. „V dobách, kdy petrolejky byly drahé, scházela se večer rodina v šeru svíček a vyprávěly se příběhy. V domácnostech se užíval zasloužený klid a rodinná pohoda,“ přibližuje advent v dobách minulých koordinátorka průvodcovské služby Sylva Burgertová.
Přijďte si poslechnout příběhy o Vánocích v hornických koloniích, jak vypadala štědrovečerní večeře nebo jak se měnily svátky v průběhu staletí. „Krom jiného se na prohlídce dozvíte i zajímavé dobové recepty a zavzpomíná se na mnohé tradice, z nichž některé se dodržují do dnešních dní,“ doplňuje Burgertová.
Na tu pravou sváteční atmosféru se můžete přijít naladit na procházky, které se konají až do konce roku. V rámci prohlídky se navíc můžete vydat za zlevněné vstupné i na Vyhlídkovou věž Nové radnice či na Slezskoostravský hrad, kde od 1. prosince probíhá výstava betlémů.
Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.
Začátek je vždy na Prokešově náměstí a prohlídka je ukončena poblíž trhů na Masarykově náměstí.
Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.
V rámci prohlídky obdržíte 50% slevu na vstupné na Vyhlídkovou věž Nové radnice a Slezskoostravský hrad, kde se od 1. prosince koná výstava betlémů. Sleva je platná do 31.12.2023.
Foto: Ostravainfo.cz