OZVĚNY FESTIVALU JEDEN SVĚT OSTRAVA JIŽ ZA DESET DNÍ

Ve dnech 5. – 7.listopadu 2021 se můžeme v Ostravě těšit na Ozvěny Jednoho světa, festivalu, který se na ostravské půdě koná každoročně během dubna a května. Ozvěny představí jak filmy, které měli diváci možnost vidět na květnové akci, tak snímky, které se do zúženého výběru nedostaly. Filmy budou promítány na obvyklých festivalových místech – Minikino kavárna, Atlantik, Centrum Pant, nebo Etáž. Organizátoři vybrali filmy tvůrců z celého světa, od Chile po Švédsko, nezapomínají však ani na domácí scénu. Ozvěny se rozhodly se kromě “klasických” problémů jako globální oteplování, diktatury a celospolečenská nespokojenost, zaměřit na témata, o kterých se obzvlášť v české společnosti mlčí – sexualita, potraty, netradiční rodinná uspořádání, nebo mezirasové vztahy.

Hned první den se diváci mohou těšit na film s názvem Naše svoboda. Teodora Vásquez porodila mrtvé dítě a byla za to odsouzena k třiceti letům odnětí svobody. Roky za mřížemi ji nezlomí, naopak máme jedinečnou možnost sledovat její přerod v aktivistku, která bojuje za práva žen v zemi, kde je potratový zákon jeden z nejpřísnějších na celém světě.

V sobotu stojí mimo jiné za zmínku snímek Muž, který hledal svého syna. Z Jižní Ameriky se přesuneme do Asie, přesněji do Číny, kde manželský pár Wu a Nana prožívají noční můru všech rodičů. Jejich syn Ťia-čcheng se jako roční batole stal obětí únosu. Od nešťastné události uběhlo deset let, ale Wu věří, že jeho syn stále žije. Jezdí bez ustání na speciálně upraveném kole po širokém okolí a snaží se své dítě nalézt. Čím víc se však prohlubuje jeho naděje v nalezení syna, tím víc se vzdaluje od svého okolí, které ho v těchto těžkých chvílích potřebuje víc, než jindy.

Festival zakončí film Krtek z pera svérázného dánského režiséra Madse Brüggera. Příběh začíná v momentě, kdy se bývalý kuchař na podpoře Ulrich Larsen rozhodne vstoupit do mezinárodního svazu přátel KLDR. Jakmile si získá přízeň mocného šéfa Alejandra Cao de Benóse, který má styky s vysokými představiteli Pchjongjangu, osloví Ulrich režiséra Brüggera, jestli by nechtěl slibně se rozvíjející situaci zdokumentovat. Do hry vstupují postavy a organizace, se kterými rozhodně není radno si zahrávat a události začínají nabírat rychlý spád. Utajené natáčení zabralo deset let a jedne z expertů označil snímek za největší ztrapnění Kim Čong-Una, jaké kdy svět viděl. Film získal během festivalu Diváckou cenu Jednoho světa.

(ab)