Osvobození Ostravy opět připomene bohoslužba

Foto: Ostravská Radnice, kudy z nudy

Z důvodu pokračující ruské agrese na Ukrajině nebude město Ostrava ani letos pořádat dříve tradiční ceremoniální akt s vojenskými poctami u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Za oběti války bude v kostele sv. Václava sloužena dne 28. dubna 2023 v 10 hodin ekumenická bohoslužba. Bohoslužba je připravována ve spolupráci města s Biskupstvím ostravsko-opavským a jsou na ni vítáni všichni občané bez ohledu na své vyznání. Lidé budou moci památku obětí bojů uctít také individuálně položením květin a vzpomínkou u Památníku Rudé armády v Komenského sadech.

Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. O život při ní přišly tisíce vojáků různých národností. V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města.

Připomenout lze také celkovou bilanci náročných a nejtěžších bojů Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu, které probíhaly 41 dnů a téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.