Ostravané uctili tichou vzpomínkou u památníku v Komenského sadech 75 let od osvobození města

Ve čtvrtek 30. dubna si Ostravané připomněli 75. výročí osvobození svého města. Dni nabyté svobody v roce 1945 předcházela téměř dvouměsíční Ostravsko-opavská operace, která je hodnocena jako nejvý­znamnější vojenská bitva, jež se na našem území během 2. světové války odehrála.

Ostrava v té době zajišťovala 35 procent průmyslové výroby Říše, a nacisté, kteří si byli velmi dobře vědomi jejího strategického významu, rozhodně nechtěli město vzdát bez boje.

Připravované oslavy historických událostí, mezi nimi i tradiční vzpomínkový akt v Komenského sadech, sice musely být za současných okolností zrušeny, ale po celý den přicházeli k Památníku Rudé armády zástupci města, městských obvodů, spolků i obyvatelé Ostravy, aby tichou vzpomínkou uctili památku obětí, které si válečná operace vyžádala.

„Nepotřebuji velké oslavy, abych si připomněla hrdinnou smrt tisíců mužů i žen, kteří padli při osvobozování našeho města,“ řekla starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Zuzana Ožanová, která se svým kolegou a kolegyněmi z vedení radnice u památníku položila květiny. „V některých městech památníky bourají a jinde s úctou a pokorou vzpomínají,“ dodala starostka.

(nm)