Migrace žab v Zoo Ostrava

Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je útočištěm pro řadu volně žijících živočichů. Patří mezi ně i obojživelníci, kteří k rozmnožování využívají místní rybníky, jezírka kolem expozic, lesní tůňky, některým dokonce stačí větší kaluže. V těchto dnech začaly opouštět rybník tisíce miniaturních ropuch obecných. Protože jsou na cestách kolem rybníka téměř neviditelné, zoo kvůli jejich ochraně před zašlápnutím uzavřela část Cesty vody.

Uzavírka části botanické stezky potrvá jen několik dní. Týká se to Cesty vody obepínající rybník s ostrovem lemurů naproti výběhu slonů. V dubnu bylo možné na rybníku pozorovat desítky pářících se ropuch obecných. Po snesení několika desítek tisíc vajíček a následné proměně vylíhnutých pulců v malé žabky se tyto vydaly z vody do blízkých lesů, a to právě přes oblíbenou botanickou stezku. Migrující žabky měří sotva 1 cm a pohybují se velmi pomalu. Na tmavém podloží navíc nejsou téměř vůbec vidět, takže by hrozilo jejich zašlápnutí. Jedinou možností tak bylo uzavřít cesty kolem rybníka a počkat až jejich migrace skončí. Předpokládáme, že do konce tohoto týdne bude Cesta vody opět přístupná.

Ropuchy obecné v Zoo Ostrava zachycuje video.

Ropuchy patří mezi chráněné živočichy a pro ekosystém zcela nezbytné. Pravidelnou součástí jejich potravy jsou např. i slimáci, kterým se jiní predátoři vyhýbají. Věříme, že návštěvníci pochopí nutnost jejich ochrany a na své oblíbené místo se přijdou projít později. Děkujeme!