Město Ostrava pokračuje v rekonstrukcích kanalizace i vodovodu v lokalitě Moravská Ostrava a Přívoz, připravena je oprava ulice Vítězné

Ostrava prochází masivními rekonstrukcemi vodohospodářské infrastruktury, ne jinak je tomu také v obvodě Moravská Ostrava a Přívoz. V lokalitě ulic Sadová, Blahoslavova, Hrušovská, U Parku, Budečská a Vítězná probíhají rekonstrukce vodovodu a kanalizací i navazující opravy komunikací. Stavby s sebou přináší také omezení dopravy, jednotlivé opravy jsou však městem intenzivně koordinovány, tak, aby v co nejkratším čase byly všechny potřebné oblasti zrekonstruovány.

V prvních devíti měsících letošního roku bylo do rekonstrukcí kanalizací a vodovodů ve městě investováno přes 401 milionů korun, přičemž 354,5 milionů korun financovalo město a 47,2 milionů uhradilo Ministerstvo financí ČR. Konkrétně tato oblast Moravské Ostravy je zatížena zastaralou infrastrukturou v havarijním stavu, rekonstrukce jsou proto nezbytné,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

V říjnu roku 2020 byla zahájena rekonstrukce vodovodu a kanalizace na Sadové ulici. Krom opravy stávající kanalizace na ulici Sadová, bude provedena přeložka veřejného osvětlení a rekonstrukce stávajícího vodovodu v ulicích Sadová, Blahoslavova, Vítězná a Budečská. Navržena je oprava stávajících zpevněných ploch – asfaltové komunikace v celé šíří ulice Sadová a Blahoslavova, sjezdů a chodníků, dotčených provedenými pracemi. Realizátorem díla je firma STASPO s. r. o. V rámci této obnovy bude vyměněno víc jak 382 metrů kanalizačních stok a přes 970 metrů vodovodu. Práce by měly být hotovy v červnu roku 2022, cena prací činí téměř 29,4 milionu korun. Na investici města do obnovy ulice Sadové naváže v roce 2022 investice městské části k rekonstrukci přilehlých chodníků.

Rekonstrukce vodovodu a kanalizace je nezbytná, protože potrubí je v těchto místech skutečně velmi staré. V září dokonce došlo na ulici Sadová k havárii na vodovodu z roku 1935, na potrubí z litiny se vytvořila prasklina o délce 4 metrů. Dojde nejen k výměně zastaralé, netěsnící a zanesené infrastruktury, ale rekonstrukce přispěje ke zvýšení kvality vody v celé oblasti,“ doplnila Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Kromě popsaných realizovaných staveb, je připravena oprava ulice Vítězné. Ačkoliv jsme si vědomi tristního stavu komunikace ulice Vítězná, především značných nerovností v podélném i příčném směru, stavba může být zahájena až v návaznosti na zprovoznění okolních ulic, které jsou nyní dopravně omezené. V opačném případě by v lokalitě kolabovala doprava. Začátek oprav celé ulice Vítězné, včetně položení nového asfaltu, je aktuálně plánován na květen 2022.