Kalendárium města Ostravy na 9. týden od 26. února do 3. března

28. únor 2000

Dne 28. 2. 2000 zemřel v Ostravě básník, textař a publicista Zbyšek Malý (narodil se 29. 3. 1938 ve Vsetíně). V 60. letech byl redaktorem časopisu Červený květ, psal a kreslil pro deník Nová svoboda. Pracoval v České televizi Ostrava, kde byl dramaturgem. Spolupracoval s Českým rozhlasem Ostrava, psal texty pro ostravskou skupinu Bukanýři. Připravoval hudební pořady Muzika bez kapelníka, Promenáda s Buřinkou, Cestami hudby aj. Stál u zrodu ostravské vlny populární hudby. Sám napsal asi 900 písní, několik desítek textů sborů, rockových kantát a komorních písňových cyklů. Po roce 1990 se věnoval zejména výtvarnému umění, působil ve Výtvarném centru Chagall jako editor, redaktor, scénárista a tvůrce katalogů výtvarníků. Byl autorem celé řady knižních publikací, mj. také editorem Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců.

1. březen 1934

Ostravský tisk na svých stránkách informoval o světelné stávce ostravských obchodníků, která probíhala ve dnech 1.-10. března 1934. Měla demonstrativní charakter s cílem poukázat na vysokou cenu elektřiny. Po 18. hodině byly zhasnuté obchodní prostory a centrum města tak zůstalo téměř neosvětlené. Obchodníci ve výkladních skříních vyvěsili letáky s výzvou, aby si obyvatelé včas nakoupili a umožnili tak hladký průběh stávky. Ke stávce se přidala ze solidarity i řada lidí ve svých domácnostech svícením v olejových lampách. Hned první večer se vyskytlo několik případů, že se na ulicích objevili chodci se svícemi v rukou nebo pochodněmi.

3. březen 1930

Dne 3. 3. 1930 byl pro veřejnost otevřen obchodní dům Textilia v Moravské Ostravě. Výstavba moderního obchodního paláce na třídě 28. října podle návrhu známé představitelky německé avantgardy Marie Frommerové probíhala v letech 1928–1929. V přízemí obchodního domu se prodávaly látky, spodní prádlo, bižuterie, cestovní potřeby, v 1. patře pánská a dámská konfekce, ve 2. a 3. patře dětská móda, klobouky, bytový textil a doplňky, byl zde rovněž bufet. 4. patro soužilo vedení podniku a jako technické zázemí (příjem zboží, telefonní ústředna, účtárna, vzorkovna, zkušebna, dílny, kanceláře). V roce 1934 byla prodejní plocha rozšířena do sousední budovy na rohu Nádražní ulice a třídy 28. října, vznikl tak velký obchodní palác, který svou velikostí a standardem služeb patřil k nejlepším obchodním domům v republice.

Zpracoval: Archiv města Ostravy