Kalendárium města Ostravy na 8. týden od 19. února do 25. února

21. 2. 1932

bylo v Moravské Ostravě zahájeno mezinárodní mistrovství Československé republiky v krasobruslení. Konalo se na kluzišti u městských jatek mezi ulicí Porážkovou a Stodolní. Počasí mu nepřálo, neboť panovala prudká sněhová vánice. Soutěžili páni, dámy a dvojice. Mistry se stali Paula Schmidtová z německého Berlína, mužskou kategorii ovládl domácí krasobruslař Josef Slíva, v soutěži dvojic zabodovali manželé Veselí.

23. 2. 2006

Občanské sdružení Za starou Ostravu zahájilo protestní akci, jejímž cílem bylo přesvědčit veřejnost, aby bojkotovala nákupy v obchodním centru Bauhaus. Tato firma před dvanácti lety zakoupila pozemky v centru Ostravy spolu s areálem bývalých městských jatek, který však nechávala chátrat. Dne 24. února 2006 uspořádali zástupci občanského sdružení Za starou Ostravu tiskovou konferenci v blízkosti obchodního centra Bauhaus.

25. 2. 1265

je datována první písemná zmínka o vsi Svinov. Objevuje se v listině olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku z roku 1265 jako klášterní ves cisterciáckého kláštera ve Velehradě, který v průběhu 13. století získal rozsáhlé majetky na severní Moravě. Dobu založení Svinova lze datovat do doby mezi léty 1240–1265. Na jejím založení se podíleli hlavně němečtí kolonisté. Jméno Svinov (první písemné záznamy uvádějí název obce německy – Schönebrunne) je odvozen buď od přídavného jména svinný, tedy potok, močál či místo, kde se svině pasou, brodí nebo pijí, nebo pochází z osobního jména Svině, tj. majetek Svinův.

Zpracoval: Archiv města Ostravy