Kamery pomohly k rychlému dopadení pachatelů loupeže

Skutečnost, že městský kamerový systém je dobrým pomocníkem v boji s kriminalitou, se opět potvrdila v případě dopadení dvou pachatelů loupeže, kteří byli díky kamerám a rychlé reakci strážníků zadrženi bezprostředně po spáchání činu v uplynulém týdnu v Moravské Ostravě.

V úterý 6. února krátce po půlnoci si strážník obsluhující kamerový systém na jedné ze zastávek v Moravské Ostravě na ulici Vítkovická všiml nezvyklého chování trojice mužů. Jak se později ukázalo, dva z nich zřejmě využili své početní a fyzické převahy a za použití násilí se zmocnili finanční hotovosti třetího muže.

Vzhledem k závažnosti případu strážník obsluhující kamerový systém na místo ihned vyslal nejblíže situované hlídky. Ty pak nedaleko místa činu zadržely dva mladé muže. Na zastávce pak strážníci nalezli zraněného muže.

Poškozený 41letý muž strážníkům sdělil, že jej oba mladí muži zničehonic fyzicky napadli údery do hlavy, a to otevřenou dlaní. Následně pak pod pohrůžkou dalšího fyzického napadení po poškozeném požadovali vydání peněz. Z důvodů obav o své zdraví pak mužům vydal hotovost ve výši jedno sto padesát korun českých.

Zadržení muži ve věku 23 a 17 let strážníkům uvedli, že je poškozený oslovil jako první a obtěžoval je. Následně mu proto měli dát pár „výchovných“ pohlavků. Peníze mu však v žádném případě neodcizili. Jejich tvrzení však spolehlivě vyvrátily záznamy z kamer.

Vzhledem k tomu, že poškozený muž si stěžoval na bolest hlavy, strážníci přivolali na místo zdravotníky. Ti pak rozhodli o převozu poškozeného do nemocnice. Oba zadržené muže pak strážníci předali kolegům z Policie České republiky.

Městský kamerový systém v Ostravě zahrnuje téměř 950 kamer. Veřejný prostor monitoruje 616 kamer a dalších 332 kamer je situováno na důležitých křižovatkách a dopravních uzlech města. Kamery jsou obsluhovány na 10 stanovištích. K těmto deseti přibylo nově další pracoviště, a to monitorovací dohledové centrum na ulici Zámecká.

Jen v loňském roce bylo prostřednictvím kamer řešeno téměř pět tisíc událostí. Díky kamerám pak bylo vypátráno třicet jedna osob hledaných Policií ČR. Zadrženo a Polici ČR bylo předáno dalších dvacet pět pachatelů trestných činů.