Kalendárium města Ostravy na 50. týden od 12. prosince do 18. prosince

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 12. prosince do 18. prosince.

12. prosince 1881

Dne 12. prosince 1881 zemřel v Novém Jičíně stavitel Anton Lerch (narodil se 22. 5. 1819 v Moravském Krumlově). Do Moravské Ostravy jej v r. 1848 přivedla stavba železnice, ale známý je především jako stavitel řetězového mostu přes řeku Ostravici podle projektu zemského stavebního inženýra Josefa Seiferta, který v r. 1851 propojil Moravskou a Slezskou Ostravu a nahradil již nevyhovující most dřevěný. V Moravské Ostravě se pak na delší dobu usadil a stal se váženým měšťanem. K nejvýznamnějším stavbám, které ve městě realizoval patřil např. dům č. p. 73 v Pivovarské ulici, tzv. Karolinské lázně nesoucí jméno jeho manželky, s restaurací a společenským sálem, tehdy největším ve městě.

15. prosince 1907

Dne 15. prosince bylo zahájeno vyučování na hospodářsko-zelinářské škole v Zábřehu nad Odrou (dnes Střední zahradnická škola Ostrava). Škola vystavěná na náklady obce byla dvouletá a vzdělávala zájemce z okolních zemědělských rodin pouze během zimního období vždy od začátku listopadu do konce dubna. Škola měla naučit selské syny samostatnému a rozvážnému vedení zděděných statků a rozšířit u hospodářů znalost pěstování zeleniny nejen pro domácnost, ale i pro obchod. V prvním roce nastoupilo ke studiu 14 zájemců, ředitelem byl jmenován Kliment Pavlů, původně učitel na odborné rolnické škole v Ivančicích. Škola pořádala také pro veřejnost nejrůznější zelinářské, ovocnářské, zavařovací i hospodyňské kurzy a rovněž celoroční kurz pro vzdělávání učitelů lidových škol zemědělských. V okolních obcích pořádala rovněž odborné zemědělské přednášky a kurzy pěstování zeleniny a ovoce. Od r. 1981 sídlí škola v Hulvákách. Původní objekt musel ustoupit výstavbě sídliště a nové Výškovické ulice.

17. prosinec 1875

Dne 17. prosince 1875 vyšlo první zkušební číslo novin Local-Anzeiger für Mährisch Ostrau und Umgebung, které byly vůbec prvními novinami vydávanými v Moravské Ostravě. Vycházely dvakrát měsíčně do r. 1878 nákladem 200 výtisků. Vydavatelem a redaktorem byl Heinrich Plaschil. Noviny se tiskly nejprve v Prokischové knihtiskárně v Moravské Ostravě, později v Opavě a v Těšíně. Roční předplatné se dalo pořídit za 2 zlaté, půlroční za 1 zlatý, jednotlivé číslo stálo 10 krejcarů. Na čtyřech stranách přinášely noviny politické a místní zprávy, na pokračování zde vycházely novely a chybět nesmělo samozřejmě množství reklam místních živnostníků.

Zpracoval: Archiv města Ostravy