Kalendárium města Ostravy na 23. týden od 5. do 11. června

Autosave-File vom d-lab2/3 der AgfaPhoto GmbH

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 5. do 11. června.

8. červen 1947

V tento den uspořádal Aeroklub Ostrava na letišti v Hrabůvce letecký den spojený se křtem pěti bezmotorových a dvou motorových letounů. Pro návštěvníky byly připraveny ukázky bezmotorového létání a také vyhlídkové lety. Inzerován byl jeden let v délce trvání 8 minut za 100 Kčs. O této výjimečné události referoval denní tisk již v předstihu, aby případní zájemci mohli akci hojně navštívit.

11. červen 1910

Tehdy se narodil v Rejcharticích (o. Šumperk) kapelník, hudební skladatel a publicista Adolf Langer. Po maturitě odešel roku 1929 do Prahy, kde studoval na hudební akademii a současně navštěvoval přednášky na právnické fakultě. Od roku 1930 působil jako profesionální hudebník v několika orchestrech, roku 1936 založil vlastní taneční orchestr, se kterým vystupoval v zábavních podnicích po celé republice, v rozhlase a nahrával gramofonové desky. V době II. sv. války byl totálně nasazen. Po válce se věnoval překladům do němčiny, vedle odborných článků a studií otextoval v němčině pod pseudonymem Martin Trenk několik stovek známých písní z repertoáru např. K. Gotta, H. Vondráčkové a také textů z oblasti vážné hudby (např. B. Martinů, I. Hurník). Významnou částí překladatelské tvorby Adolfa Langera jsou překlady cestopisů J. Hanzelky a M. Zikmunda. Za svou tvorbu byl oceněn Zlatým štítem Pantonu, diplomem Svazu čs. skladatelů aj. A. Langer zemřel v Ostravě-Porubě dne 5. 2. 1986.

11. červen 1966

V Klubu pracujících Dolu Vítězný únor (dnes Dům kultury Poklad) se odehrála celostátní přehlídka volných tanců za účasti tanečních párů z celé republiky. Jednotlivá výběrová kola soutěžní přehlídky se konala od 15 hodin a v 19.30 byl zahájen velký společenský večer. Hostitelem byl domácí soubor společenských tanců, vedený Jarkou Calábkovou. Porotě předsedal Zdeněk Jírový a soutěžilo se v ukázkách společenských tanců, kterým dominovala polka, v tanečních scénkách na parketu a proběhlo také finále soutěže Mladého světa v holanďanu. Prvenství v kategorii společenských tanců si odvezli manželé Boumovi z Prahy, v kategorii tanečních scének jasně dominovali porubští svěřenci J. Calábkové.

Zpracoval: Archiv města Ostravy