ROZHOVOR S ŘEDITELEM PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ PETREM BARANKEM

Loňský rok ArcelorMittal Ostrava dosáhl historicky nejlepšího výsledku ve snižování emisí.

„Výsledky byly opravdu nejlepší v historii huti. Povedlo se nám snížit komínové emise prachu o 142 tun na 440 tun. Pro lepší představu, to odpovídá meziročnímu snížení o celou čtvrtinu. Nejedná se o jednorázový pokles, ale pokračování dlouhodobého trendu. Od roku 2003, kdy huť převzal ArcelorMittal, jsme se dostali už na méně než čtvrtinu tehdejších emisí.“

Projevily se investice, které jste v minulosti realizovali do tak zvaných nepřímých emisí?

„Jednoznačně ano. Fugitivní, tedy nepřímé emise, které vznikají při manipulace s prašným materiálem, jsme meziročně snížili o 400 tun. Takové množství se zachytilo na tkaninových filtrech, které jsme spouštěli v roce 2015 jako součást třináct ekologizačních technologií.“ 

O jakých třináct nových technologií se jednalo?

„Jsou to nadstandardní ekologizační investice, které směřovaly do aglomerace, vysokých pecí a koksovny. Základem všech těchto projektů je tkaninový filtr, který je současnou nejšpičkovější technologií na omezování emisí v hutním průmyslu. Náklady na vybudování těchto technologií byly 2 miliardy korun a podařilo se díky nim snížit emise prachu o celých 520 tun za rok.“

Jak tkaninové filtry fungují?

„Jedná se o soustavu filtračních hadic, kterých je ve filtru až desetitisíce. Tkaninový filtr funguje podobně jako vysavač, jen mnohonásobně větší. Spaliny jsou odsávány a na povrchu speciální textilie se zachycují i ty nejmenší prachové částice. Jakmile je tkanina celá pokryta vrstvou prachu, dojde k jeho oklepnutí z povrchu. Prach se poté odvádí do zásobníku a dále k likvidaci. Pro představu, tkaninový filtr například na jižní aglomeraci je velký jako třípatrový dům.“

K těmto novým opatřením vás přiměly přísnější předpisy?

„Vůbec ne. ArcelorMittal Ostrava plnila díky předchozím investicím do ekologizace emisní limity založené na nejlepších dostupných technikách už v roce 2012. Evropská unie nám stanovila podmínky, za kterých můžeme fungovat. Podle nich bychom mohli vypustit ročně 1047 tun tuhých znečišťujících látek. My jsme této hranice dosáhli se čtyřletým předstihem a dnes jsme na úrovni právě zmíněných 440 tun.“

Na tyto investice jste ale dostali určitě dotace, ne?

„Ekologizační opatření, která musí každý průmyslový podnik podstoupit, aby splnil ony zmiňované limity, si musí každý zaplatit sám. Ostravská huť takto investovala od roku 2003 přes 4 miliardy korun. Teprve na opatření nad rámec těchto nařízení, které u nás znamenaly náklady 2 miliardy, bylo možné získat dotaci. Významnou položkou je ale i provoz a údržba filtrů, na které nám už nikdo nepřispívá. Oněch třináct investic, které jsme udělali nad rámec požadavků, nás takto ročně vyjde na 200 milionů korun.“