Ostravský slon Calvin je světovou raritou!

Samec Calvin byl v ostravské zoo považován za sloního gentlemana. Foto: P. Vlček

Otec pětileté sloní slečny Rashmi a dalších třinácti mláďat, statný samec Calvin (29) je i po své smrti naprostým unikátem. A to dokonce světovým! Nyní reprezentuje svůj druh na poli vědeckém a ochranářském, kdy jeho kůže potahuje jediný model slona indického na světě! A před svou smrtí dokázal tento sloní gentleman ještě zplodit dalšího potomka!

V opavském Slezském zemském muzeu vzniká první originální preparát slona indického na světě. Je vysoký téměř tři metry a dlouhý přes čtyři a půl metru. Obří model byl do Opavy přivezen z ciziny. A protože se jednalo o model slona afrického, který jako jediný dosud existuje, pustili se preparátoři do dosud zcela unikátní práce.

Dermoplastický model museli podle fotodokumentace složitě upravit do rozměrů slona indického. Několikrát řešili hlavu a museli rovněž přistoupit k podélnému a příčnému řezu celého korpusu. S úpravami se začalo už na jaře v prostorách preparátorské firmy Miloše Maluchy v Ostravě-Hrabůvce. Spočívaly převážně v tak zvaném vyčinění Calvinovy kůže, což je fyzikálně – chemický proces, jehož cílem je zajištění stability a odolnost kůže proti působení mikroorganismů.

sloni-v-zoo-ostrava
V Ostravě dnes žije matka Johti (49) s malou dcerou Rashmi (5), březí dcerou Vishesh (19) a babičkou zvanou Suseela (55). Foto: P. Vlček

„Po natažení kůže na model vše asi měsíc schne, následuje tmelení a úprava míst, která jsou nějakým způsobem prošlá. Celé se to musí repasovat a jemně dobarvit tak, aby se kůže nepoškodila a měla barvu živého slona,“ vysvětlil preparátor Miloš Malucha. Dokončovací práce nyní pokračují za plného provozu opavského muzea, a tak návštěvníci mají v prostorách Historické výstavní budovy jedinečnou šanci zhlédnout závěrečnou část preparace sloního exponátu. Slavnostní představení slona indického je plánováno na prosinec. Calvin se tak stane ojedinělým příkladem komplexního naplnění života slona indického v lidské péči.

Preparovaný slon bude potažený kůží Calvina. Foto: Marcela Feretová
Preparovaný slon bude potažený kůží Calvina. Foto: Marcela Feretová

CALVIN BYL SLONÍ GENTLEMAN

Devětadvacetiletý Calvin patřil v Evropě mezi nejúspěšnější samce, co se počtu mláďat týče. Během svého života zplodil celkem 14 mláďat, z nichž 10 přežilo. Jednou z nich je i první sloní mládě v Česko-Slovensku, dnes pětiletá Rashmi z ostravské zoologické zahrady.

„Byl to sloní gentleman, neagresivní a ohleduplný vůči samicím a mláďatům. Prostě vzorný chovný samec,“ vzpomíná na Calvina jeho ošetřovatel Daniel Zvolánek. Je sice rád, že zrovna Calvin bude tolik prospěšný i po smrti, ale nejraději by byl, kdyby ještě žil.

Calvin pobýval v Ostravě od roku 2009, loni však musel být utracen. Měl vážné problémy s nohama. V mládí prodělal infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho levé přední končetiny. S věkem Calvin začal více zatěžovat pravou přední nohu, na níž se mu vytvořil velký absces, který se nedal léčit, a samec musel být loni v srpnu ze zdravotních důvodů utracen.

Ještě před tím se však pářil se slonicí Johti a její dcerou Vishesh, s níž už dříve zplodil dvě mláďata. Obě však uhynula, sameček po dvou měsících, Sumitra loni v zimě po necelých dvou letech. Oba se nenapili mateřského mléka po narození, což je v životě slonů z důvodu získání protilátek nenahraditelný akt.

Smrtící virus

Sumitra právě z tohoto důvodu uhynula na obávaný sloní herpes virus. Jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění, které v současné době decimuje stavy indických slonů jak v lidské péči, tak ve volné přírodě.

Téměř dvacetiletá Vishesh však čeká třetí mláďě a je naděje, že Calvin za sebou zanechá v Ostravě druhého potomka. Na svět by měl přijít na podzim příštího roku.

Donedávna se soudilo, že se herpes virus vyskytuje pouze u zvířat chovaných v lidské péči. V posledních letech se zjistilo, že tato nemoc existuje nejméně 4 milióny let a postihuje
i divoce žijící zvířata. Brzy se může stát velmi vážným problémem pro přežití slonů indických jako celého druhu.

Proto ostravská zoologická zahrada vyhlásila sbírku „I slůňata stůňou“ na podporu výzkumu nemocí slonů. Její výtěžek je určen renomovanému berlínskému pracovišti Leibnizova výzkumného institutu pro výzkum zvířat (IZW), týmu prof. Thomase Hildebrandta. Tento tým se pokouší najít i lék na specifický sloní herpes virus.

Zachraňte slony!

Od dubna 2014, kdy byla sbírka vyhlášena, se podařilo nashromáždit téměř 800 tisíc korun. Do sbírky lidé přispívají několika způsoby – prostřednictvím speciálního bankovního účtu, vložením příspěvku do mincotočů v pavilonu slonů nebo afrických zvířat, zasláním dárcovské sms či zakoupením některého z upomínkových předmětů
v zooshopu.