Dobrovolníci z Rotary klubu Ostrava věnovali přes 20 milionů na dobročinnost

Foto: foto: archiv RC Ostrava

Rotary klub Ostrava (RC Ostrava), který je jedním z největších dobrovolných dárcovských, humanitárních a zájmových sdružení v Ostravě, věnoval do této chvíle na různé veřejně prospěšné projekty a aktivity přes 20 milionů korun. Bilanci zveřejnil právě v tomto týdnu, kdy slaví 30 let od svého znovuobnovení (9. 11. 1993).

„Podpořili a uskutečnili jsme více než 60 projektů a vyslali do zahraničí desítky mladých lidí na roční výměnné studijní pobyty. Například letos je na takových pobytech, v místech od Austrálie po Aljašku, 66 studentů z České republiky a Slovenska,“ uvedl Jiří Hrček, prezident RC Ostrava, který se prezidentské role v klubu ujal symbolicky znovu po 30 letech.

Klub ostravských rotariánů vznikl jako součást dnes už více než století fungující celosvětové sítě. V roce 1929 byl RC Ostrava založen jako první v našem regionu. S obsazením tehdejšího Československa nacisty byl ale nuceně rozpuštěn. Obdobně se klubu vedlo za komunistů.

Sotva se Rotary klub Ostrava po 2. světové válce obnovil, socialistické zřízení jej v roce 1949 opět rozprášilo a jeho výrazného poválečného člena Vladimíra Káše poslalo na osm let do vězení. „Vladimír Káš následně stál u třetího obnovení klubu v roce 1993, které se odehrálo už v demokratických podmínkách. Teprve to umožnilo dlouhodobou kontinuitu naší činnosti,“ připomněl viceprezident ostravského Rotary klubu Lukáš Ženatý.

Podpora LK a MŠ Ostrava - Skořápka
foto: archiv RC Ostrava

Největšími projekty, do kterých členové RC Ostrava vkládají prostředky pocházející z jejich osobních peněz a dalších darů, je tradiční Letní tábor Stružielka pro hendikepované děti z České a Slovenské republiky. Ty se tak dostávají mimo jejich každodenní mnohdy nesnadný stereotyp a navíc mohou rozvíjet svůj umělecký talent. „Letos se tábor uskutečnil už po osmadvacáté a celkem jsme na něj dosud věnovali více než 4,5 milionu korun,“ vypočítal prezident ostravského Rotary klubu Hrček s tím, že další obdobné peníze plynou od kolegů z klubu v Žilině.

Druhým nejvýznamnějším projektem rotariánů během jejich novodobé historie bylo pořízení rentgenového přístroje pro Polikliniku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Částku 4,5 milionu korun složily dohromady RC Ostrava a švýcarský RC Schwytz Mythen.

Další prostředky plynuly například na prevenci drog, na kolonoskop, oční mikroskop, na pomoc jižní Moravě po tornádu či v rámci humanitární pomoci na Ukrajinu. „Pomáháme i rodinám nebo jednotlivcům. Například dnes už velmi známou nevidomou sopranistku Pavlu Flámovou pocházející z Ostravy jsme podporovali na studiích interpretace na světově uznávané Schola Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji. I díky tomu se pyšní mnoha prestižními oceněními v oboru staré hudby,“ připomněl viceprezident RC Ostrava Ženatý.

Na zmíněných 20milionových dobročinných projektech se podle něj během let podílelo bezmála 90 členů. Klubem prošli špičkoví lékaři, umělci, podnikatelé, vysokoškolští profesoři, duchovní i ústavní soudce. „Ale především jsou to lidé, kteří chtějí z vlastních peněz pomáhat dobrým věcem kolem sebe,“ míní.

Myšlenka Rotary vznikla v roce 1905 ve Spojených státech, kde se v prvním klubu sdružili lidé hájící ideál služby a pomoci jiným. V současné době má celosvětová organizace Rotary více než 1,15 milionu členů v 36 860 klubech napříč kontinenty. Kluby se sdružují do tzv. distriktů. RC Ostrava je součástí distriktu Česká a Slovenská republika, ve kterém je přes 70 klubů zahrnujících zhruba 1200 lidí. V Moravskoslezském kraji působí pět klubů, z toho tři v Ostravě.

(nm)